| bennn a întrebat:

FUNDA La ce sunt bune antenele wifi de exterior? pur si simplu pot gasi wifi de la 10-20 km distanta? sau imi trebuie 2 antene wifi una emisie si receptie ca sa prind de la distanta de la 1 km? Explicati-miva rog sunt interesat.
Si precizati pretul

1 răspuns:
| cristimihailov a răspuns:

WiFi este designed pentru a acoperi o suprafata relativ mica ca intindere. Nu este recomandata folosirea wifi pe suprafete mari deoarece frecventa la care lucreaza nu este cea mai potrivita pentru asa ceva.

De explicat tine mai mult de fizica si de proprietatile zonei repspective de frecvente.

Nu se recomanda folosirea acelei frecvente pentru spatii mari deoarece necesita o putere mare de emisie. Ceea ce ar insemna sa zapacesti tot ce este pe langa ele in jur de 10 m cel putin.

De asemenea degeaba ai emisie, daca nu ai receptie. Ceea ce inseamna ca si clientii care folosesc acel wifi ar trebui sa aiba putere mare de emisie, ceea ce nu prea este sanatos.

Pentru aplicatii speciale poti sa folosesti, dar nu uita ca si clientii ar trebui sa fie speciali. Adica sa poata sa emita la asemenea putere.

Poate e mai bine sa incerci sa schimbi tehnologia sau sa specifici aplicatia. Cu siguranta sunt si alte metode.