| XFreeX a întrebat:

Funda si vot. Este vreun program cu care pot controla turatia ventilatoarelor din calculator? Daca da care?

6 răspunsuri:
| virusake a răspuns:

Speedfan e cel mai ok dintre ele si il gasesti aici:
http://www.almico.com/speedfan.php

Oricum, nu toate ventilatoarele merg subturate, ci doar cele cu PWM sau cele alimentate de la un conector care suporta acest lucru.

| nutepriveste21 a răspuns:

Mai intai trebuie sa te interesezi daca coolerele si placa de baza suporta controlul turatiei. Coolerele care pot face acest lucru au 4 fire(nu 3) iar programul e speedfan care e testat de mine si functioneaza. Daca nu indeplinesti conditiile de mai sus poti sa instalezi ce vrei dar nu o sa mearga.

| imaqtpie a răspuns:

Cu speedfan. Ce placa video ai?

| XFreeX explică:

Nu SpeedFan il am deja si nu merge sa fac cu el

| XFreeX explică:

Nu intelegeti cu SpeedFan nu pot deoarece nu este compatibil cu placa de baza!