| raresu12 a întrebat:

FUNDA TPU! Am o imprimanta Canon MP210. Recent am incarcat cartusurile cu cerneala si pe calculator imi apare ca sunt goale si scot cu lipsuri desi sunt pline. Trebuie sa cumpar altele, sau este si alta solutie?

Răspuns Câştigător
| dannyel86 a răspuns:

Daca foaia iese cu scris intrerupt, inseamna ca poate capul de printare e partial uscat/infundat si se recomanda curatarea lui prin softul de pe imprimanta sau prin utilitarele Canon instalate pe pc sau laptop, care te ajuta sa-i asiguri mentenanta. Vezi instructiuni de genul "Clean printhead", iar aparatul se va autocurata. Cartusele apar goale pe imprimanta intrucat nu i s-a resetat chipul si le-a memorat doar starea cand ele au fost montate la prima utilizare. Chiar daca ele nu apar pline, asta nu inseamna ca nu se pot folosi. E ceva uzual si nu trebuie sa te deranjeze acest lucru. Cand cerneala se termina, pe foaie nu mai apare scrisul, ceea ce inseamna ca acele cartuse sunt goale, daca nu e vorba de alte probleme. Inspecteaza meniul imprimantei si vezi daca reusesti sa-i cureti si sa eliberezi capul de printare.

1 răspuns:
| raresu12 explică:

Dar cum fac ca imprimanta sa recunoasca ca cartusele?