| compcris00 a întrebat:

Funda,vreau sa-mi fac upgrade la procesorul meu, Intel dual core e5700, dar nu stiu de unde. Spuneti-mi daca e posibil, si daca da de unde sa-mi fac upgrade.

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Si ce update sa faci? La procesor? Nu exista asa ceva. Poti sa faci overclocking. Asta se poate doar la procesoarele care permit asa ceva. Al tau nu permite. Uite site-ul oficial: http://ark.intel.com/......00-MHz-FSB
Mai citeste si pe aici: http://pctroubleshooting.ro/topic/7534-ghid-overclock-procesor/

12 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Upgrade la procesor? Nu exista asa ceva! Poti sa schimbi acel procesor cu unul mai bun. Pentru asta ar trebui sa stim ce suporta placa ta de baza. Spune-mi, te rog, denumirea si modelul placii de baza.

| Jipa95 a răspuns (pentru Salontanul):

Este foarte clar ca are placa de baza pe socket LGA775

| Salontanul a răspuns (pentru Jipa95):

"E foarte clar" ca n-ai auzit de alte caracteristici ale procesorului. De asta ma intereseaza denumirea placii. Ti-am mai spus sa ma lasi in pace si sa nu-mi raspunzi mie. Daca ai ceva de lamurit, lamureste cu cel ce ti-a pus intrebarea.

| Jipa95 a răspuns (pentru Salontanul):

Mai usor ca ti se sparge o vena la tampla!

| Salontanul a răspuns (pentru Jipa95):

Asta este dovada de proasta crestere si de lipsa celor 7 ani de acasa.

| compcris00 explică (pentru Salontanul):

Am pus incorect intrebarea, nu upgrade, dar uptade ori actualizare.De unde saitul?

| Salontanul a răspuns (pentru compcris00):

Si ce update sa faci? La procesor? Nu exista asa ceva. Poti sa faci overclocking. Asta se poate doar la procesoarele care permit asa ceva. Al tau nu permite. Uite site-ul oficial: http://ark.intel.com/......00-MHz-FSB
Mai citeste si pe aici: http://pctroubleshooting.ro/topic/7534-ghid-overclock-procesor/

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu exista upgrade, in schimb il poti schimba cu totul daca vrei. vezi ce suporta placa ta de baza si ce gasesti de cumparat compatibil

| Jipa95 a răspuns:

Compcris00, procesor mai ok decat ala pe lga 775, numai quad-core se merita, atat. Din pacate procesoarele pe lga 775 nu se mai fabrica de mult, trebuie sa-ti gasesti un procesor second hand.
Si mai exact asta ar fi cel mai ok : http://www.okazii.ro/......a124341635
Dar, ca sa vezi daca este si compatibil cu placa ta de baza ( pentru ca nu toate procesoarele pe lga775 nu sunt compatibile cu placa de baza chiar daca are socket 775 ), te rog sa intri pe site-ul producatorului placii tale de baza, si sa verifici daca procesorul este compatibil.

Bft!

| StefanKogut a răspuns:

Pai sigur ca e posibil, poti sa-l schimbi cu orice alt procesor care suporta instalarea pe socket 775, asta e portul unde vine procesorul inserat pe placa. Fa o cautare dupa procesoare pe astfel de port si toate se potrivesc in locul procului pe care deja il ai. In ce priveste upgrade-ul, asta subintelege un procesor mai bun, acum bun inseamna diferite lucruri pentru diferite scopuri. Unde: vezi pe eMAG, okazii, magic computers, turbozone, dar mai sunt si altele.

| compcris00 explică (pentru StefanKogut):

Am pus incorect intrebarea, nu upgrade, dar uptade ori actualizare.Deunde saitul?

| angemon500 a răspuns:

Nu poti sa iti upgradezi procesoru

| compcris00 explică:

Am pus incorect intrebarea, nu upgrade, dar uptade ori actualizare.