| Cautraspuns a întrebat:

~fundita! In reteaua cosmote poti suna in afara(Germania) tot pe cosmote cu minutele dintr-o extraoptiune? URGENT!

Răspuns Câştigător
| florin82florin a răspuns:

Daca esti in cosmote si suni in cosmote, se consuma din minutele tale cosmote. nu are importanta unde se afla persoana. numarul apelat e cosmote. daca persoana respectiva se afla in germania, atunci el va fi taxat in roaming (taxa impusa de firma de telefonie care ii asigura semnal din tara respectiva). El foloseste roaming in germania si el va fi taxat. tu vei fi taxata conform unui apel normal in cosmote, chiar daca persoana pe care o suni este in gemania sau langa tine. Daca insa vrei sa apelezi un numar de telefon fix din germania, atunci sa stii ca o sa-ti se consume din minutele nationale.

7 răspunsuri:
| virusake a răspuns:

La Vodafone, da. Doar ca cel care primeste o sa plateasca tariful de roaming. tongue

II las sa isi dea cu parerea cei care detin "cartela saracului". I don't want to see

| ronin33dan a răspuns:

Daca ai abonament nu, daca ai cartela si cealalta persoana are activat romingul, da.Numai ca in momentul cand suni cealalta persoana al va taxa si pe el ca si pe tine.

| Webber a răspuns:

Conform ofertei Cosmote minutele NATIONALE pot fi folosite pentru destinatii internationale din zona 1 (ceea ce include si Germania)

Minutele in retea nu pot fi folosite pentru a apela destinatii internationale.

| AnelisseW a răspuns:

Buna! Minutele naţionale şi internaţionale incluse în abonament pot fi folosite pentru apeluri iniţiate în roaming în ţările din Grupul 1 (ţările UE plus Liechtenstein, Norvegia şi Islanda) către ţările din Grupul 1, cu un tarif de 1, 12 € pentru fiecare 30 minute ale unui apel efectuat,

| AnelisseW a răspuns:

N cazul în care toate minutele naţionale şi internaţionale incluse în abonament au fost consumate, pentru apelurile iniţiate în roaming zona 1 către ţările din Grupul 1, vei fi tarifat cu 1, 12 € pentru fiecare 30 minute de convorbire plus 0, 32 € pentru fiecare minut de convorbire.
Apelurile primite în roaming în ţările din Grupul 1 vor fi tarifate cu 1, 12 € pentru fiecare 15 minute ale unui apel primit.

| AnelisseW a răspuns:

Austria, Belgia, Bulgaria, Cipru, Republica Cehă, Danemarca, Estonia, Finlanda, Franţa, Germania, Gibraltar, Grecia, Ungaria, Islanda, Irlanda, Italia, Letonia, Liechtenstein*, Lituania, Luxemburg, Malta, Olanda, Norvegia, Polonia, Portugalia, Slovacia, Slovenia, Spania, Suedia, Regatul Unit

| AnelisseW a răspuns:

Unde poate fi folosită
Extraopţiunea Roaming Traveler poate fi folosită doar pentru apelurile de voce iniţiate în roaming din ţările din Grupul 1 şi este valabilă pentru apelurile efectuate către ţările din Grup 1 sau la convorbirile primite în ţările din Grup 1. In restul ţărilor se vor aplica tarifele valabile conform serviciului Roaming Avantaj.
Extraopţiunea Roaming Traveler poate fi activată oricând, gratuit, de către toţi abonaţii COSMOTE, cu condiţia ca serviciul Roaming Avantaj să fi fost activat în prealabil. Dacă nu ai serviciul Roaming Avanataj activat, poţi solicita activarea acestuia simultan cu activarea extropţiunii Roaming Travel, dacă condiţiile de activare a Serviciului Roaming Avantaj sunt îndeplinite.
Dacă te afli în ţară, activarea Extraopţiunii Roaming Traveler se poate face prin apel gratuit la 1234 Serviciul de Relaţii Clienţi, trimiţând un SMS gratuit cu textul "A RT EO" la 1234 sau prin apel gratuit la *100#. Dacă te afli în roaming, poţi activa Extraopţiunea Roaming Traveler prin apel gratuit la *100# sau trimiţând un SMS cu textul "A RT EO" către numărul 0766127626, tarifat conform zonei unde te afli în roaming.
Extraopţiunea Roaming Traveler poate fi dezactivată oricând. Dacă te afli în ţară, dezactivarea Extraopţiunii Roaming Traveler se poate face prin apel gratuit la 1234 Serviciul de Relaţii Clienţi sau trimiţând un SMS gratuit cu textul "D RT EO" la 1234. Dacă te afli în roaming, poţi dezactiva Extraopţiunea Roaming Traveler trimiţând un SMS cu textul "D RT EO" către numarul 0766127626, tarifat conform zonei unde te afli în roaming.
Oferta este valabilă până la 31 martie 2011.