| diNNozo a întrebat:

GAMING PC! Salut TPU vreau sa conectez 2 monitoare la pc!
am incercat cu adaptor de la DVI-D LA VGA dar nu functioneaza! nu recunoaste monitorul 2... am porturile VGA, DVI-D, HDMI.
Cateva pers. au zis ca un adaptor HDMI - VGA ar functiona!
de unde credeti ca as putea cumpara!? am gasit la eMAG ceva dar nu stiu daca primesc si cablu pentru hdmi...
DAU FUNDA!
P.S un adaptor de la HDMI -VGA de oriunde sad doar sa mearga!

Răspuns Câştigător
| sltlp a răspuns:

De obcei nu vin cu cablu hdmi (asta ca sa iti stric sufletul), depinde de pachet. In genral, acel cablu hdmi il iei tu separat(te mai costa inca vreo 20 lei, dar nu e regula, verifica pachetul si detaliile). Vezi ce monitor alegi!

10 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Ce placa video ai?
Deoarece cele mai noi nu mai suporta sa ofere imagine din dvi in vga pe adaptor, motiv pentru care fie au un singur port dvi din 2 capabil sa afiseze si pe vga, fie au un vga si un dvi.
2. Adaptor hdmi-vga=cea mai mare tampenie posibila. Nu poti sa convertesti semnalul digital in alalog asa simplu, si un adaptor calumea costa peste 200 lei. Mai bine vinzi monitorul si cumperi altul, cu hdmi sau dvi.

| diNNozo explică (pentru sltlp):

Detin placa video : http://www.emag.ro/......DN7H4BBBM/

am windows 8.1 pro. oare sa fie de la asta!? dupa cum am zis imi citeste ambele monitoare dar la al 2-lea monitor e ecran negru. NU apara eroarea aia cu singnal video etc. sa schimb in windows 7? Recomandami tu un adaptor bun :)

| sltlp a răspuns (pentru diNNozo):

Recomand sa vinzi acel monitor, abia ce ziceam, ca din adaptor nu ai sa scoti tu nimic, si sa dai atatia bani pe adaptoare, efectiv, nu merita. 750ti e o placa de generatie noua, e perfect normal sa faca asa.

| diNNozo explică (pentru sltlp):

Am vazut pe eMAG monitoare cu port hdmi. ele vin cu 2 cabluri 1 de curent si 1 hdmi da!? sau? imi explici te rog happy vreau sa cumpar un monitor cu port hdmi sa il bag la placa video!

| sltlp a răspuns (pentru diNNozo):

De obcei nu vin cu cablu hdmi (asta ca sa iti stric sufletul), depinde de pachet. In genral, acel cablu hdmi il iei tu separat(te mai costa inca vreo 20 lei, dar nu e regula, verifica pachetul si detaliile). Vezi ce monitor alegi!

| K0sti a răspuns:

Pai si cum le-ai conectat? Ca nu am inteles mare lucru! Care cum?

| diNNozo explică (pentru K0sti):

Am un monitor conectat la vga care functioneaza, am cumparat un adaptor dvi-d la vga pentru a lega al doilea monitor. din setari imi citeste monitorul doar ca apare ecranul negru. ai vreo idee ce as putea face!? daca nu, sa cumpar un adaptor hdmi - vga...

| K0sti a răspuns (pentru diNNozo):

Sa fim clari, ca tu nu vrei sa fii! Adapatorul ala trebuie sa fie de la VGA la DVI, nu invers cum zici tu, ca nu poti sa ai 2 monitoare bagate in VGA! Asta un aspect! Al doilea aspect, trebuie umblat in setarile placii video si dat pe Duplicate displays sau Extend displays ca sa mearga!

| diNNozo explică (pentru K0sti):

Uite am gasit pe google exact problme pe care o am eu!

I have dual monitors set up for extended displays. The monitors are correctly positioned in the virtual display. When I move a window to the second monitor, it disappears from monitor 1 but doesn't show up in monitor 2 - that screen is black. Thanks

| K0sti a răspuns (pentru diNNozo):

Asa si? Ai facut ce-am spus?