| Razzvan5444006644 a întrebat:

Hai salut, are careva idee cum scot fanurile de sus la carcasa zalman Z3 plus?

Vreau sa le înlocuiesc cu niste fannuri mai silențioasebig grin

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Https://www.youtube.com/watch?v=2YXxZdEsYtg

Uita-te de la minutul 3:12
Tragi pur si simplu de capacul din partea de sus, insa atentie, are firele conectate la el, asa ca nu fa miscari lungi, trebuie doar sa desfaci clemele de prindere.
Prin interior nu ai nici o sansa, din cauza ca sunt protejate de scutul metalic, ce are suruburile de prindere tot in partea de sus din cate am vazut.

PS: dupa ce citesti si comentariile de la clip, o sa afli ca sunt totusi niste suruburi de desfacut pentru a inlatura capacul de plastic din partea de sus.
Si cel mai probabil sunt in interiorul carcasei, in zona de deasupra locasului de DVD.
Apoi tragi de el cum am zis, cu o miscare scurta (atentie la fire & cablurile atasate de el), sa desprinzi clipsurile.

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Carcasa are un singur fan, in partea din spate.
Fan-ul este prins cu 4 suruburi de fixare, accesibile tot din spatele carcasei.
Pemtru scoatere, intai se scoate latura din stanga al carcasei.
Se dessurubeaza (cu o surubelnita stea) cele doua suruburi din partea de JOS a ventilatorului, urmat de unul din partea de sus.
Ultimul surub de sus se desface prinzand cu mana dreapta ventilatorul, iar cu stanga surubelnita (sa nu cada ventilatorul in carcasa! ).
Cu ventilatorul asezat pe josul carcasei, se scoate mufa cablului din placa de baza.
Se cumpara un ventilator nou, avand acelasi didtanta intre gaurile de fixare, respectiv acelasi numar de fire si mufa!
Se monteaza noul ventilator in ordine inversa demontarii.

Răspuns utilizator avertizat