| BiscuiteAlexandra a întrebat:

Heey.Buna tpu..Am si eu o nelamurire...Am internet de la Romtelecom. Daca imi iau un modem wireless si il amplasez in casa..trebuie sa mai tin si internetul de la romtelecom? Sau poate functiona cel de la wireless si fara Romtelecom? Multumeesc! Funditabatting eyelashes

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Routerul distribuie internetul pe care il primeste dintr-o sursa pentru sisteme care nu sunt conectate cu fir (lqaptop, tableta). dar trebuie sa ai un furnizor de internet caruia sa-i platesti abonamentul si care sa-ti furnizeze internet printr-un cablu care se baga in router. El de la sine nu se poate conecta. iar Wireless nu este o firma care distribuie internet, este cuvantul englezesc pentru "fara fir", insemnand ca poti avea net de la aceol dispozitiv fara sa te conectezi la el cu vreun fir

2 răspunsuri:
| PinkPanther a răspuns:

In primul rand nu e modem woreless e router.
Ca sa ai iternet, in routerul wireless bagi cablul de net, in cazul tau cel de la romtelecom. Routerul nu vine cu propriul sau internet.

| ImHere a răspuns:

Da trebuie