| Th3DJBiscuit a întrebat:

Hei, am un laptop Acer Aspire 7741G parca, ceva cu i3 370M si un ATI Mobility Radeon 5650 HD, totul merge bine, insa se incalzeste rapid, si cand se incalzeste, merge greu si face lag in jocuri, cum pot sa rezolv? fara cooler sau alte cumparaturi, free to try :3
Multumesc anticipat

3 răspunsuri:
| Jipa95 a răspuns:

Singura metoda free to try este sa iesi cu el iarna afara la -10 grade sa te joci. Altfel, cheluie si tu 50 lei pe o pasta termica de calitate si pune-o pe procesor si pe gpu. O sa obserivi diferente considerabile de temperatura.

| Th3DJBiscuit explică (pentru Jipa95):

Daca scot bateria, nu ajuta? am vazut la un prieten ca a ajutat, oricum imi cumpar cooler, cooler-ul chiar ajuta?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ai dat detalii mai multe. Posibil sa fie plin de praf, pasta termoconducotare sa fie usca, ventilatorul plin de praf etc.
Daca scoti bateria nu o samearga mai rapid. Si chiar daca dai o groaza de bani pe un cooler, nu se raceste decat cu un grad sau doi ceea cenu te rezolva.
Mai este posibilitatea ca un proces sa ruleze in fundal, astfel procesorul sa fie ridicat 100% ceea ce il face sa se incinga rapid, Click dreapta pe taskbar, bara aia de jos apoi task manager-processes. Si vezi in dreptul procesorului si almemoriei ram ce proces tine ridicat procesorul si ramii. Asta o faci cand te joci. In timp ce te joci, dai pe tasta windows ca jocul sa intre in bara si apoi faci asta. Daca jocul consuma resurse mari(cauti unde ti-am zis) atunci jocurile vor cerinte mai mari.
Astea ar fi numai cateva probleme, dar laptopul tot trebuie curatat de praf si pasta.