| cosmina1998 a întrebat:

Hei,ce faceti? Am si eu o nelamurire..defapt..nici nu stiu cu ce sa incep.As vrea sa imi cumpar un aparat de fotografiat profesional, dar as vrea sa fie si cat de cat mai ieftin..sa fie si bun, doar ca nu stiu care sunt marcile aparatelor bune.Credeti ca Nikon ar fi mai bun decat restul? big grin

2 răspunsuri:
| AlexanderAdrian a răspuns:

Aparatele DSLR si mai nou mirrorless sunt in principiu aparate profesionale. Zic in principiu pentru ca de fapt cele mai ieftine sunt considerate starter sau pentru incepatori cum ar fi Nikon D 3000 sau D3100. D3100 kit ar fi cel mai ieftin dar si destul de bun pentru un incepator, insa poti opta de ex pentru un body adica fara obiectiv si sa-ti alegi un tamron care e un obiectiv mai versatil. Cu cat vrei sa faci poze de interior mai bune iti trebuie si un blitz Nissin ar fi cele mai ieftine dar destul de bune si cele de la Nikon cele mai bune. La un aparat foto dslr conteaza enorm obiectivul, cu cat e mai bun cu atat pozele ies mai clare, exista versatilitate etc insa un obiectiv profi poate ajunge la 30 60 mil. caz in care iti trebuie si un aparat mai scump.

daca stii ce e macro atunci trebuie sa stii ca un aparat dslr profi are nevoie de un obiectiv in plus pentru macro si un blitz special pentru asta, nu e ca la un aparat digital care poate face si macro si poze la distante mari cu acelasi obiectiv built in. Macro sunt pozele facute de foarte de aproape cand pozezi albinele pe flori, detalii, bijuterii de aproape etc. Daca ai nevoie de asa ceva atunci la categoria digital compact iti recomand Olympus SPUZ 600 si peste nu mai stiu ce indicative mai au. Daca optezi pentru dslr atunci Nikon d3100 cu un tamron 200 ar fi ideal, daca nu, cu obiectivul din kit. Iti mai recomand ceva ia toate povestile astea de la magazinul f64 sau de la magazinele mari care lucreaza cu f64 si pot avea oferte de pret.

| HaKa93 a răspuns:

Nikonurile sunt cele mai bune aparate foto, daca mai este si DSLR atunci este unul profesionist