| 3243F6 a întrebat:

Hei,
Cum pot face în excel astfel încât să fie punct în loc de virgulă înainte de zecimale, să nu apară data când scriu 1.2 de exemplu și să le pot însuma?

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

Declari coloana cu valori de tip numeric (nu general, text, dată etc.). Pentru separator decimal ai pe undeva prin setări. https://youtu.be/TC_guUz64i8

3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"să fie punct în loc de virgulă" - setări le limbă (acum ești pe RO)

"să nu apară data când" - tipul de dată să fie număr, zecimale două

| 3243F6 explică (pentru sierra1):

Am schimbat limba și am ales Format Cells - Number. Acum când scriu 1.2 îmi apare 44593, 00 CU VIRGULĂ sad

| sierra1 a răspuns (pentru 3243F6):

Format Cells - Number - zecimale 2. Tre să meargă