| DeDeDollMusic a întrebat:

Hei mama m-a pus sa aleg dintr-un laptop si un iPad si sincer nu stiu ce sa aleg vreau ipad-ul, dar nu stiu un lucru (care e destul de idiot) are net pe ipad nu? Gen Google si merge orice site nu? Please help! Dau funda.Stiu ca poti face si video-comferinta si poze, are si ipod, dar vreau si net ca fara net nu fac nici o treba multumes pentru ajutor.

Răspuns Câştigător
| JustCosmin a răspuns:

Acum depinde si ce vei face mai mult. Daca te plimbi mult si vrei sa ai dupa tine ceva usor de purtat si ceva de pe care sa mai si comunici,alege Ipad. Daca stai mai mult pe acasa si mai vrei sa comunici,sa te mai joci, alege laptop.
Nu te lua dupa ce a scris BLKZ ca abereaza. Sunt Ipad-uri care daca nu au WI-FI, poti intra pe net cu ajutorul tehnologiei 3G,deci net tot vei avea. Si sigur poti sa intri si pe net,poti sa intri pe Youtube si pe Facebook si unde mai vrei tu. Cat tine de stick pentru internet cum sunt la Vodafone,Orange,etc, poti conecta si astfel de dispozitive, pentru ca Ipad-ul are port usb pentru asa ceva.

| BLKZ a răspuns (pentru JustCosmin):

Te rog nu mai manca ciuperci degeaba. Eu unul ma documentez inainte sa ajut pe cineva, fa si tu la fel : https://discussions.apple.com/thread/3026586?start=0&tstart=0.
Orice Ipad are Wifi, dar nu orice Ipad are 3g. In caz ca nu stiai, diferenta dintre un Ipad fara 3g si cu 3g este undeva la vreo...5 milioane.
Repet, documenteaza-te inainte sa spui ceva altfel te faci de tot rahatu.

| DeDeDollMusic explică (pentru JustCosmin):

Mersi >:d

5 răspunsuri:
| BLKZ a răspuns:

Ipad-ul din cate stiu nu are flash(deci adio youtube) si net nu are, decat daca te duci intr-o zona cu Wifi. Pe laptop poti vedea videouri pe youtube, poti pune stick de la RDS/Cosmote/Orange/Vodafone si astfel ai net in orice zona.

| emmyl a răspuns:

Dacă ai net în casă poți folosi net-ul cu un router wireless. Astfel o să ai net din router pe orice dispozitiv care are WI-FI, pe care îl ai prin casă (inclusiv iPad-ul). Ca să folosești routerul trebuie să ai un PC sau Laptop. Dacă vrei să folosești internetul și în afara casei, iPad-ul trebuie să aibă 3G adică să-i poți pune o cartelă sim de internet sau chiar de Orange pre-pay cu o opțiune de internet activată (că altfel îți papă din credit la greu). E bine să întrebi înainte la operatorul de internet pe care-l ai ce posibilități de conectare ar fi și tipul de iPad sau chiar altă tabletă să-ți iei. Dacă ai de utilizat des Word-ul e de preferat laptop. Eu am Galaxy Tab 10.1 (cu 3G). Mă conectez wirwless acasă și, în rest, aș fi putut pune cartela sim de internet direct, dar folosesc o cartelă Orange pre-pay (nu merge pentru voce, doar net și sms-uri).

Samsung cu 3G acceptă sim normal. Unele modele de iPad acceptă doar sim mic.
Te-am derutat de tot!

| emmyl a răspuns:

BLKZ are dreptate. Nu are flash.

Încă ceva: Toți care au iPad (sau tabletă) au laptop dinainte.