| 22anirolF a întrebat:

Hei! Stie cineva din ce cauza apare asa?
https://imgur.com/a/K0QyfUp

16 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

De ce nu-ti instalezi versiunea romana a programului (Mozilla Firefox), sa intelegi mesajele?

| 22anirolF explică (pentru Bula):

Ăm... înțeleg prea bine limba engleză. Ceea ce nu intelegeam era de ce imi apare acest mesaj cand de fapt nu e valabil pentru mine (de ce scrie ca nu sunt conectata la Internet, cand eu sunt de fapt?laughing si serverul e bine mersi, in picioare)

| Bula a răspuns (pentru 22anirolF):

Mesajul apare cand nu se poate face conexiunea la destinatie.
E ca si cum sa nu ai curent la becul din in camera: de vina poate becul, dulia, intrerupatorul, siguranta, cablajul, transformatorul din cartier sau chiar centrala energetica. Toate sunt posibile, dar un specialist poate gasi si remedia defectiunea (evident, fiecare zona are specialistii proprii). In casa ta insa chiar si tu stii sa schimbi un bec sau sa ridici clapeta sigurantei.

| 22anirolF explică (pentru Bula):

Okay, nu era ca nu intelegeam limba, ci cauza fenomenului in sine. M-am gandit ca are un raspuns unic sau mai putin complicat intrebarea mea laughing

| Bula a răspuns (pentru 22anirolF):

Cum se vede si in poza, au fost afisate motivele posibile, chiar daca tu le intelegi (dar nu pricepi laughing ).
Cheama un specialist sa formuleze mau clar intrebarea, sau sa remedieze problema. tongue

| 22anirolF explică (pentru Bula):

Pentru mine ce scrie acolo e ca si cum mi-ai zice tu acum ca nu merge pentru ca nu sunt pe TPU laughing
Mersi pentru timpul acordat.

| Bula a răspuns (pentru 22anirolF):

Inca nu ti-i clar?
Tu ai vrut sa te conectezi la un port a unui server, iar aceea adresa de IP NU EXISTA sau nu functioneaza.
tongue

| mihai69 a răspuns:

Scrie chiar pe pagina aia: fie serverul e căzut, fie nu ai acces la internet.

| 22anirolF explică (pentru mihai69):

Serverul nu e cazut si eu am acces la Internet

| PainTech a răspuns:

E picat site-ul. Dar ce site vrei sa accesezi mai exact? Server ftp/camera supraveghere/site web?

| 22anirolF explică (pentru PainTech):

CoRoLa
Corpus computațional de referință pentru limba română contemporană

| PainTech a răspuns (pentru 22anirolF):

Http://corola.racai.ro/

Link-ul asta pare să meargă, dacă asta e ceea ce cauți. Nu te mai conecta cu ip-ul, e posibil sa se schimbe hostul, portul sau altceva și să nu mai găsești site-ul.

| 22anirolF explică (pentru PainTech):

Da, acolo am intrat, si cand introduc un cuvant in bara de cautare, in loc sa ma duca la rezultat, imi apare ce am pus pe imgur sad

| PainTech a răspuns (pentru 22anirolF):

Da, așa se pare. E "de la ei" nu ai ce face.

| 22anirolF explică (pentru PainTech):

Mersi! ????

| 22anirolF explică:

Nu 5G, conorona