| Arskjfrhgj a întrebat:

Am net prin cablu (nu cred ca conteaza firma) si am aflat ca daca introduc un adaptor wireless in spatiul usb al pc ului, acesta emite wifi in intreaga casa. Sincer, nu ma pricep deloc :)) Cine imi poate explica cum sta treaba?
P.S: Acesta, spre ex, este bun? http://www.emag.ro/adaptor-wireless-tp-link-usb-2-0-tl-w n823n/pd/EQ7KKBBBM/

2 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Nu. Adaptorul wireless(gen cum ai pus tu link) e ca sa iei semnal pe un dispozitiv. Nu este facut pentru a emite semnal. E adevarat, se poate face asa ceva, dar nu merita din foarte multe puncte de vedere. Deoace semnalul nu o sa iti acopere casa, consumul de energie o sa fie ridicat, stabilitate scazuta, comaptibiltiate zero daca vrei cu telefoane/tablete etc.
Tu ai nevoie de un router wireless (pentru ce spui tu ca vrei). In functie de cat de mare e casa, e posibil sa ai nevoie de un router ce emite semnal mai puternic, ca sa ajunga peste tot. Oricum, ca plecare, ai asa: http://bit.ly/1j9O0qG care e foarte ok. performantele si semnalul sunt desul de ok, iar pretul este foarte bun(la reducere). Daca vrei semnal mai puternic, iti recomand "fratiorul mai mare" care e si el la reducere: http://bit.ly/1j4uwkP.
Eventual poti sa iei adaptorul indicat de tine daca vrei sa montezi router-ul la usa, ca sa nu mai tragi cablu prin toata casa, si sa ai internet la pc(unde ai acum cu fir).
Si conta de la ce firma ai internet, ca sa ne dam seama eventual si de viteza abonamentului(gen daca ai de la rds de 500/1000mbps la 49/59 lei).

| uN23 a răspuns:

Http://www.youtube.com/watch?v=9gg0hsWN7uA

Cred ca asta iti poate fi de ajutor.