| trucasul a întrebat:

Hei tpu.Am o interebare am incarcat cartusele la imprimanta far nu am folosit-o de vreo 2 ani, cand printez curge putina cerneala si nu face pana la urma desenul dar daca astept vreo 30 min il termina de facut.

1 răspuns:
| LinxCont a răspuns:

Cand cartusele au mai multa sau prea multa cerneala, la unele modele de cartuse si cu un anumit tip de cerneala, se aduna picaturi de cerneala sub cartus, picaturi care impiedica functionarea normala (nu mai sunt expulzate picaturile de cerneala spre hartie). Solutia e sa se puna mai putina cerneala, iar daca e prea multa sa se mai scoata putin.