| Pepyo a întrebat:

Hei TPU Am o problema amdescarcat ceva de pe net si s-a virusat pc-ul... si imi tot deschide din 10 in 10 secunde o pagina de internet explor. iar antivirusul avira nu mai merge nici sa il reinstalez nici sa il dezinstalez..am incercat sa descarc altul dar nu ma lasa ce sa fac?

5 răspunsuri:
| ROB3RT89 a răspuns:

Salut,
Avira ti se pare un antivirus bun?
Poti sa incerci din safe mode, ti-a mai zis cineva.
Poti da un restore system.
Daca ai minim windows 8, poti sa dai un scan si cu defender!
Sau poti sa bagi kaspersky+mallwarebytes+ glary utilities.
Poti sa bagi si un stic/dvd cu windows si sa dai doar repair.
Sau cel mai simplu si cel mai eficient, format!
Te alegi si cu un windows proaspat si scapi si de probleme.

Bula
| Bula a răspuns:

Bancul zilei:
"antivirusul avira"... :))

Scaneaza cu "ESET online"
https://www.eset.com/us/home/online-scanner
urmat de "Malwarebytes"
https://www.malwarebytes.com/mwb-download
si scapi de problema...;)

| anonimg a răspuns:

Instaleaza din nou windows-ul. In timpul instalarii ai posibilitatea sa formatezi hdd-ul ca sa se stearga tot din el.

| TheRealFantasy a răspuns:

Incearca sa iei malwarebytes, sa-i dai un restart in safe mode (restart normal apoi dai F8 sau F9 pentru meniul de boot specific si ii dai start in safe mode) apoi sa ii dai un scan cu malwarebytes cat timp e in safe mode.
Daca nu detecteaza nimic sau nu merge deloc safemode/sa iei mwb atunci un ultim resort ar fi (daca ai un back-up facut la fisiere sau daca nu ai nimic in partitia cu windows, C: ce vrei sa pastrezi neaparat) sa dai un format la partitie (Chappy si sa reinstalezi windows.

| UsualBoy a răspuns:

Reinstalează Windows-ul!