| George514 a întrebat:

Am placa asta de baza mcp61m-m3 si am cautat sa vad ce procesoare suporta si a acolo procesoarele nu depaseau de 95W consum. Eu as vrea sa iau un procesor cu 125W consum dar nu stiu daca suporta placa mea. Conteaza consumul procesorului?

Răspuns Câştigător
| danutzu96 a răspuns:

Se face prin cpu support list. Chiar daca intra in soket, asta nu inseamna ca este suportat.

9 răspunsuri:
| danutzu96 a răspuns:

Se cauta procsorul in cpu support list al placii de baza.
Nu se ia dupa consum, si da am pus procesoare cu consum mai mare chiar pe laptop si nu a fost probleme.

| George514 explică (pentru danutzu96):

Procesorul pe care vreau sa il cumpar nu se afla in lista procesoarelor suportate de placa dar este pe acelasi socket si vreau sa stiu daca are ceva daca nu este in acea lista.

| danutzu96 a răspuns (pentru George514):

Nu este compatibil => ca nu o sa functioneze! Nu il cumpara.

| octav005 a răspuns:

Uite aici ce suporta placa de baza.
Procesoare suportate AMD Phenom II / Athlon II / Sempron processors

daca pui un procesor cu 125w consum iti trebuie neaparat si un cooler pentru el. sa aiba minim 125w

| Mihai1810 a răspuns:

De ce ai vrea un procesor cu consum de 125w? Ai o sursa prea buna? Compatibilitatea procesorului cu placa de baza se face prin socket nu prin consum.

| George514 explică (pentru Mihai1810):

Am o sursa cooler master gx 650W si cred ca poate duce un amarat de procesor, oricum mersi pentru raspuns, sa inteleg ca nu are nici un fel de problema daca pun un procesor cu consum mai mare.

| Mihai1810 a răspuns (pentru George514):

Atata timp cat sursa il duce nu e nicio problema, dar conteaza performanta procesorului nu consumul.

| Mihai1810 a răspuns (pentru danutzu96):

Ai dreptate dar in primul rand trebuie sa intre in socket asta incercam sa ii explic, asta cu potrivirea depinde de versiunea de bio si altele.

| danutzu96 a răspuns (pentru Mihai1810):

Ai dreptate si tu aici. Primul criteriu e soketul.

| danutzu96 a răspuns (pentru Mihai1810):

Se face prin cpu support list. Chiar daca intra in soket, asta nu inseamna ca este suportat.