| 9Mike a întrebat:

Stiu ca e lung, dar v-as ruga sa cititi. As vrea sa imi upgradez procesorul, pentru ca am un AMD Althon 3200+ 2.0 (Single Core) si ruleaza cam praf, insa nu stiu ce procesoare suporta placa mea de baza, mai ales ca as vrea unul dual core.
Placa mea de baza se numeste BIOSTAR Group N61PA-M2S 1.0
Am cautat pe internet, pe site-ul lor ce procesoare suporta, insa m-a redirectionat catre alt model, numit cica MCP6P-M2, care presupun ca e diferit de celalalt.
Deci, ce sa fac? De unde aflu ce procesor pot sa-mi iau? Multzam anticipat.

Răspuns Câştigător
| sltlp a răspuns:

PRocesoarele care erau compatibile cu placa ta de baza nu se mai fabrica(iti dai seama dupa socket-ul de la cpu actual). Si ca sa dai bani pe alt procesor vechi nu merita.
Mai bine mai strange banuti sa cumperi ram+placa de baza+cpu(cam 600 lei sau mai mult) si vinzi ram+cpu+placa de baza actuale.

| 9Mike explică (pentru sltlp):

Mersi mult pentru raspuns. Mi-as lua un calculator nou... dar sunt cam sarac momentan. Am 4gb de ram, aia nu ar fi problema :\ Eu ma intrebam daca suporta macar un Intel dual core 2.0 GHz

| sltlp a răspuns (pentru 9Mike):

Nu, nu suporta nici Intel dual-core...

3 răspunsuri:
| adrianch a răspuns:

Fiind un computer vechi care deja si-a facut treaba, ar merge sa incerci si un overclocking, sa il duci la o frecventa mai mare si va rula mai bine. Nu cred ca merita sa investesti doar in inlocuirea procesorului. Dar daca vrei sa investesti si sa simti ceva. atunci ia totul nou, si placa si procesorul si ramul, eventual si sursa.