| anonim_4396 a întrebat:

am un laptop packard bell si am o mica problema cu el. de la un timp, mi se inchide adica cu o bazaitura dupa care ecranul se face negru luminos. cee poate avea? daca l-as duce la reparatii cat m-ar costa?

Răspuns Câştigător
| Deutza4747 a răspuns:

Nu trebuie sa il duci la reparat. dar daca tot vrei sa stii ca costa in jur de 100 lei.
trebuie sa nu te mai joci pe el prea mult iar seara trebuie sa il inchizi neaparat. cateva zile (vreo 14) sa nu mai ask muzica in timp ce esti pe fb sau te joci si... sa nu il supraincarci in bara. sper ca te-am ajutat! succes! fundita?

| Lariiiiiiiiiiiiiiiiiiii a răspuns (pentru Deutza4747):

Pai da, ascult muzica in timp ce stau pe facebook sau TPU... sau ce mai caut eu pe google. seara cam cat imi recomanzi sa stau pe el? te rog mai mult de o ora

| Deutza4747 a răspuns (pentru Lariiiiiiiiiiiiiiiiiiii):

2-3 ore happy

7 răspunsuri:
| akka4 a răspuns:

Placa video nu isi mai face racirea cum trebuiewinking

| Lariiiiiiiiiiiiiiiiiiii a răspuns (pentru akka4):

Folosesc cooler, sa stii... adica folosesc mai mult in porturile usb. si tastatura, si boze si mouse si cooler. poate fi din aceasta cauza?

| r3ally a răspuns:

Poti sa dai mai multe detalii? In ce sens "bazaie"? E ca si cum ar lucra la maxim fan-ul ala care raceste laptopul si de-odata se inchide? Nu ai observat daca se si incalzeste? Ecranul negru si luminos ramane asa sau se inchide de tot laptopul? Daca se incalzeste tare inseamna ca e de la fan, nu iti mai raceste bine procesorul si ti se inchide automat din cauza temperaturii ridicate. Poate ajunge si la 90-95 grade. Nu pot sa iti spun exact cat costa sa il repari pana nu stiu toate detaliile despre problema ta. happy

| Lariiiiiiiiiiiiiiiiiiii a răspuns (pentru r3ally):

Pai faceo bazaitura si se inchide, dar nu cum ar trebui normal. adica in shut down. se ramane ecranul luminos oarecum pe negru si acea bazaitura se aude inainte de a se "inchide'' folosesc cooler cum mai spuneam si lui @ankka4 ecranul ramane asa luminos si ca sa il inchid trebuie sa il inchid de la butonul on/off, pentru ca altfel nu isi revine.am mai avut problema care ai spus-o si tu mai sus cu temperatura ridicata... cu un alt laptop si intr-un final mi s-a ars placa de baza si acum nu mai am cf cu el.

| r3ally a răspuns (pentru Lariiiiiiiiiiiiiiiiiiii):

Posibil sa fie de la placa video. Ea este incorporata in placa de baza si la unele laptopuri se "desprinde" putin si usor usor ajunge laptopul sa nu se mai deschida. Nu are nici o treaba cu muzica, facebook-ul sau alte prostii! Daca s-a desprins placa video un technician bun la calculatoare poate sa ti-o repare destul de usor. Il desface, scoate placa de baza din laptop, infierbanta putin placa video si se lipeste inapoi. Oricum cel mai sigur e sa il duci undeva sa il verifice. Placa video nu se poate schimba, trebuie sa schimbi toata placa de baza si e destul de scumpa. ( 100-150 euro )
Daca inca e in garantie laptopul il duci la reparat si nu platesti nimic tongue