| anonim_4396 a întrebat:

As putea cumva sa setez viteza de rotatie a cooler-ului din laptop? Am luat programelul SpeedFan, dar nu imi detecteaza nimic acolo. Un programelmel ceva cu care as putea sa fac teste cu acel cooler?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

NU incerca sa maresti viteza cooler-ului.El este prestabilt setat sa mearga la o anumita viteza.Marirea vitezei cooler-ului duce la munca mai multasi in cateva ore il arzi. Daca ai probleme c racirea si crezi ca acel cooler nu mai functioneaza la parametri normali, mergi si schimba-l la un service.Acolo dupa o investigatie amanuntita iti poate spune daca acel cooler functioneaza la parametri normali si daca da, ti-l va curata, eventual va schimba pasta termoconductoare.De fapt aceste probleme apra la laptop mai ales iarna, zic eu cand e f cald in casa si mai tinem si laptopul pe picioare, astupand colerul, nedandu-i voie sa ventileze. Un raspuns facultativ: laptopul se tine pe birou pus pe 4 dopuri de sticle, dandu-i voie sa" respire" normal. O zi buna.

5 răspunsuri:
| Kylexy a răspuns:

Speedfan doar iti arata temperaturile la GPU hard si procesor. Daca nu ma insel chiar a intregului sistem.
Nu poti seta viteza coolerului.

| supermdmario a răspuns:

1.speedfan este, dupa parerea mea, unul sintre cele mai eficiente softuri de monitorizare PC.si unde mai pui ca e gratuit.
2.nu poti monitoriza un laptop cu nici un soft ca si speedfan,deoarece, laptopurile(majoritatea), din ceea ce stiu eu, nu vin echipate cu senzori si alte chestii pentru monitorizarea temperaturii, etc.
3. daca cioolerul de la laprtopul tau se invarte foarte tare si face prea mult zgomot,inseamna ca procesorul se incalzeste prea tare si are nevoie de o ventilatie corespunzatoare. Daca omputerul il ai de mai mult de un an de zile, este cazul sa te gandesti la a schimba pasta termoconductiva de pe procesor.
de asemenea, ofera-i pc-ului o ventilatie corespunzatoare si, ar trebui sa cureti praful si scamele din orificiile de aerisire.
Daca nu stiai, un computer se comporta ca si un aspirator.aspira absolut tot ce este in imediata lui apropiere.ma refer la scame si praf.

| mircea22b a răspuns:

Cel mai probabil se poate. E nevoie insa sa spui ce model de laptop ai (binenteles si vendorul).

| 7eleven a răspuns:

Sau iti cumperi un cooler extern..cum am si eu.

| SonyMan a răspuns:

Quick starter... daca ai windows 8, iti merge sigur happy altceva nu stiu thinking succesc in continuare!