| anonim_4396 a întrebat:

Hei TPU, as vrea sa-mi achizitionez o placa video si as vrea sa stiu care este mai buna din urmatoarele
mentionez ca vreau sa ma joc urmatoarele jocuri
gta v, the witcher 3, watchdogs 2, bf1 si fallou4,
gtx 750 ti 2gb
r7 260x
r9 270x
componentele pc-ului meu sunt urmatoarele
cpu i3 550 3.2 ghz
8gb ram ddr3
hdd 1tb

13 răspunsuri:
| peperonies a răspuns:

R9 270x

| SilviaDulcik a răspuns:

Din toate acestea R9 270X este cea mai bună.
Dar de ce această listă? Ai posibilitatea să le cumperi SH, la același preț, de sub 450 lei?
Dacă nu, recomand să cumperi ori GTX 1050 TI ori RX 460 4GB

| anonim_4396 explică (pentru SilviaDulcik):

Am gasit la un prieten r7 260x 2gb sh, la un pret destul de ok, dar nu stiu daca e destul de buna pentru jocurile mentionate mai sus

| SilviaDulcik a răspuns (pentru anonim_4396):

Dacă nu spui prețul cerut pentru acea placă video R7 260X, nu te putem ajuta.

| SilviaDulcik a răspuns (pentru anonim_4396):

Mai mult ca sigur la Fallout 4 o să ai ceva probleme de performanță cu R7 260X. Asta o spun din propria experiență, eu am jucat Fallout 4 cu R7 370 și parcă nu era așa de bine optimizat, asta înainte cu 2-3 updates aduse jocului.

| anonim_4396 explică (pentru SilviaDulcik):

250 lei pentru r7 260x, dar un gtx 750 ti este 600lei nou, merita sa iau aceasta placa?

| SilviaDulcik a răspuns (pentru anonim_4396):

250 lei pentru R7 260X cu 2GB VRAM sună bine. E aproape de GTX 750.
GTX 750 TI este mai bună cu 20% față de R7 260X.
Dacă vrei să joci Fallout 4, sunt câteva mods, recomand pe cel care reduce distanța umbrei în funcție de câte cadre pe secundă vrei să ai. Acel mod m-a ajutat mult pe mine.
Există teste în care apar ambele plăci, precum http://www.guru3d.com/......iew,1.html
Însă dacă ar fi să credem treaba cu AMD FineWine, probabil diferența dintre GTX 750 TI și R7 260X nu mai e așa mare.

| anonim_4396 explică (pentru SilviaDulcik):

Sa o cumpar pe asta sau sa merg pe un r9 270x?

| SilviaDulcik a răspuns (pentru anonim_4396):

R9 270X la ce preț? Sincer nu recomand R9 270X, nici dacă e la preț bun. Consumă prea mult. Mai bine un GTX 960 cu 4GB SH la un preț de GTX 750 TI nouă.

| anonim_4396 explică (pentru SilviaDulcik):

Va multumesc tuturor pentru raspunsuri

| CosminCD a răspuns:

GTX 750 - parerea mea!

| Gimmy97 a răspuns:

Ia-ti GTX 950 best low-buget GPU!

| Nuvr a răspuns:

In loc de gtx 750 ti-as sugera un gtx 1050 au acelasi preturi aproape si aici ma refer la plăcile cele mai ieftine.