| anonim_4396 a întrebat:

Eu am un laptop Asus x53 gaming si am urmatoarele componente pe el:8 gb ram, procesor i7 si placa video gt540.
Eu am si minecraft pe el dar nu am mai mult de 30-40 fps si am lag.
De ce?
Ce pot sa fac ca sa am peste 60 de fps si sa nu mai am lag?

8 răspunsuri:
| flixbuster a răspuns:

Instaleaza drivere la zi in general si in special cele video (de la NVIDIA).

Daca ai si placa video integrata Intel pe langa cea NVIDIA, asigura-te ca jocul ruleaza pe placa NVIDIA (si nu pe cea Intel).

| anonim_4396 explică (pentru flixbuster):

Cum pot sa vad ce drivere imi lipsesc si de unde le iau?

| anonim_4396 explică (pentru flixbuster):

Da cred ca am si de la intel.Cum fac sa ruleze pe nVIDIA?
Si cum vad daca am driverele la zi?
Ajuta-ma te rog!

| DoctorWh0 a răspuns (pentru anonim_4396):

Deschizi Nvidia control panel si te duci la "Manage 3D settings" si te duci pe tabul Program Settings. Acolo apesi trebuie sa fie un dropdown(Cauta pe google ce e daca nu stii) si selecteaza javaw.exe. Daca nu ai asa ceva in lista, apesi pe add si cauti acolo javaw.exe(daca ai deschis mc macar o data ar trebuie sa apara). Daca nici acolo nu apare, te duci pe browse si cauti unde e exe-ul(asta nu pot sa iti zic unde e, depinde unde il pui tu happy ) si cand il gasesti apes pe add selected program.
Dupa aia te duci si selectezi javaw.exe din dropdown si acolo iti va aparea ceva gen "select the preferred grapichs processor" si acolo selectezi "High performance graphics proccessor". Dupa aia dai click pe apply si gata...

| flixbuster a răspuns (pentru anonim_4396):

Drivere NVDIA la zi:
1) http://www.geforce.com/drivers
2) Manual Driver Search
3) Prima lista: GeForce
4) A doua lista: GeForce 500M Series - pentru ca ai un laptop
5) A treia lista: GeForce GT 540M
6) A patra lista: in functie de ce OS ai tu, atentie la 32-bit si 64-bit
7) A cincea lista: lasi English (US)
8) A sasea lista: Recommended/Certified
Dai Start Search si apoi descarci si instalezi primul rezultat (cel mai nou driver).

Ca exemplu, pentru OS Windows 10 64-bit versiunea cea mai noua este 391.35 din 27 Martie 2018.

Cum sa faci sa ruleze pe NVIDIA: faci ca in poza de mai jos, click dreapta pe shortcut si apoi Run with graphics processor si apoi High-performnace NVIDIA processor.

http://forums.lenovo.com/......e/original

| anonim_4396 explică (pentru flixbuster):

Multumesc mult dar cum pot sa vad pe laptopul meu dacă am driverele astea care mi le aratasi tu?
Ca poate le am.

| flixbuster a răspuns (pentru anonim_4396):

Din Add/Remove Programs si vezi la NVIDIA ce versiune e.
Sau din Device Manager te uiti la detalii driver placa video.

| SupMates a răspuns:

Cred ca stiu eu problalema, in setari este o bara unde poţi alege la cat sa ti se blocheze fps, poti alege sa nu treaca de 10/20/30/... sau sa aiba cat poate el maxim, cauta setarea aia si da fps-urile mai tare, dale la unlimited si pc-ul va avea maximul de fps care le poate duce, de asemenea le poti bloca si la 60 daca vrei happy