| HellGirl0 a întrebat:

Hei,TPU! Mi-am luat un Nikon D3100(cu obiectiv Nikon dx af-s nikkor 55-200mm 1.4-5.6g ed,care nu este cel din kit,este cumparat separat) si sunt foarte multumita de el,insa am cateva intrebari.

-Sa zicem ca vreau sa fac o poza in grup, dar nu vrea nimeni sa faca poza, il pun pe cronometru.Cum fac sa fie cronometrul mai mult de 10 secunde? Oricum,cea mai importanta intrebare era:cum fac sa focalizeze fetele noastre sau, sa zicem,fata mea daca vreau sa-mi fac o poza? Pentru ca de fiecare data imaginea nu se focalizeaza corect si poza iese neclara.

-Siiii, daca am obiectivul asa mare, presupun ca nu pot sa pozez pe cineva care sta la vreo 50 de cm de mine, nu?

Multumesc.

1 răspuns:
| MATYMAX a răspuns:

1. nici pe Nikon d7000, cel mai performant din gama, nu merge mai mult de 10 sec.
2. Focalizeaza pe modul manual
3. nu, doar de la 1, 5 m.
Sper ca ti- am fost de ajutor. Funda!