| CinevaÎntreabă123 a întrebat:

Salut, vreau sa imi cumpar un aparat foto "mai bun" pentru ca vreau sa incep sa imi gasesc un hobby, vreau sa incep sa fac sedinte foto colegilor, prietenilor. ma gandeam ca sa cumpar
body-ul asta : http://www.emag.ro/nikon-d3300-body-negru-125011419/pd/D KJ4GYBBM/

si obiectivul asta : http://shop.yellowstore.ro/......-ii-nikkor

ce spuneti, ar iesi niste poze bune? ma refer la focalizare, toti stim cum e efectul ala de focalizare, tu faci poze la 2 3 metri distanta si focalizeaza doar corpul respectiv, fundita. sfaturui, orice va rog

6 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

„Efectul acela de focalizare" se cheamă BOKEH și nu prea o să iasă cine știe ce cu un obiectiv all-round cu deschidere a diafragmei relativ mică.
Pentru portret ai nevoie de obiective dedicate, cu focală cam între 35 și 80 (maximum 100), fixă, și cu f [later edit - să mă piș pe ea de corectură automată anti-hacking, de parcă ăia or sta să facă șmecherii băgând cod HTML în răspunsuri!] MAI MIC (că scrisesem folosind semnul de pe tastatură și tot ce era după el s-a dus pe țeava internetului la vale, mulțumim TPU!) de 2. Adică dacă te uiți la oferta de pe yellowstore - au 35 cu f 1.8 și 1.4, 50 cu aceleași f-uri și un 85.
O să mai ai nevoie și de un trepied, o umbrelă, bliț (inclusiv un declanșator remote), softbox etc. Altfel fă ceva diferit (fotoreportaj sau turistice); la așa ceva ar merge și obiectivul propus de tine.

| mihai69 a răspuns (pentru CinevaÎntreabă123):

Vezi că la aceeași prăvălie au un body de D5300 la 1999 (resigilat). Și de 1000 de lei alegi un obiectiv mai luminos. (nici 18 - 105 nu e rău, dar nici luminos nu e, și nici cine știe ce bokeh nu scoți). Asta dacă vrei să faci mai mult portret decât fotografie generală (ca să zic așa). Dacă vrei pentru orice ocazie, e bun și kit-ul D5300 (mult mai mișto decât D3300!) cu 18 - 105 VR. Chiar foarte bun.

| CinevaÎntreabă123 explică (pentru mihai69):

Ce obiectiv imi recomanzi pentru un bokeh reusit, un link te rog. big grin

| CinevaÎntreabă123 explică (pentru mihai69):

Http://www.emag.ro/......DR5JJ3BBM/

deci cred ca asta e cel mai bun nu? dintre toate alea