| Clara_6276 a întrebat:

Diferenta dintre un aparat foto DSLR Nikon D3100, obiectiv 18-55 VR si si unul cu obiectiv Nikon AF-S DX NIKKOR 55-200mm f/4-5.6G ED VR ( http://www.emag.ro/......-pJAA798DA ) este de. zoom? Cel mai mare ofera o claritate mai mare si mai multe optiuni.Nu prea ma pricep si ..as vrea sa stiu.

Răspuns Câştigător
| enterco a răspuns:

Camera este aceeasi, obiectivul diferit schimba un pic datele problemei.
1. 18-55 este de uz general, cu un unghi de cuprindere relativ larg
2. 50-200 este "Tele", echivaleaza pe capat cu zoom 11x fata de capatul 'wide' al lui 18-55.
Alte diferente remarcabile nu sunt.

1 răspuns:
| SDavidS a răspuns:

Deci:Nikon AF-S DX NIKKOR 55-200mm f/4-5.6G ED VR ofera o claritate mai buna pentru ca poti sa focalizeze mai bun, poate sa "zoom"-eze mai mult decat Nikon AF-S 18-55mm f/3.5-5.6G VR (obiectivul care il are aparatul DSLR Nikon D3100),fUNDA?/