| myh4ytz42012 a întrebat:

Spuneti-mi si mie pasii de instalare a windows-ului xp.

Răspuns Câştigător
| DeyCj a răspuns:

Pe scurt.
Se ia Cd-ul cu windows și se pune în unitatea optică
Se intră în BIOS și se setează să buteze prima de pe CD/DVD
Se salavează setările
Când calculatorul pornește va apărea un mesaj:„per any key to boot from cd"
Apasă oreice tastă și continuă
Acuma meniul setup ar trebui să fie inițializat
Așteapta să se încarce fișiere de suistem
Acuma ar trebui să îți deie o fereastăce conține meniul de parționare, unde ar trebui să îți apară toate partițiile ce le ai pe hard disc.
ATENȚIE
Formatarea partițiilor sau integrală duce la pierderea tuturor datelor de pe disc
-dacă ai date importante pe hard disc salevează-le înninte de a face acest pas.
Acuma se șterg partițiile(nu face ca ciobanu să formatezi doar C: așa cum poate îți vor recomanda alții pe aici) folosind segățile sus-jos și apoi selectând fiecare partiție și „D" pentru a o șterge
Acum urmează formatarea completă a hard discului.Recomand aici să o faci normal nu „quic" asta pentru a șterge posibilele bad-uri logicie(că nu îi așa că ai folosit Windows piratat și și ăsta tot la fel e?) ce pot proveni de la vechiul Windows urmat de cănd procesul ajunge la 100% să resetezi calculatorul și să urmezi pașii de mai sus până la meniul de partiționare.
Când ai ajuns la meniul de partiționare se vor crea partițiile pe hard disc prima folosind „d" pentru a șterge partiția creată pe hard disc și apoi în spațiul liber folosind „c" se crează partițiile(1 Gb=1000 MB) mărimea lor fiind exrimată în MB
Se selectează C: ce va fi partiția de sistem și apoi se urmează pașii.
Mai mkulte detalii pe
http://lupusinguratic.pro.tc vezi secțiunea de IT/Windows xp, acolo am scris ujn ghid complet despre acest sistem de operare, o să ai nevoie de el și după ce ai instalat Windows.
Succes

4 răspunsuri:
| lSummerl a răspuns:

Mai bine te uiti la un videoclip ca is multe de facut

| DanyPavel a răspuns:

Introduci CD-ul cu Windows-ul. - Opresti calculatorul. - Cand il pornesti dai boot to CD-ROM (sau ceva de genul). Apoi iti va intra pe CD, urmezi pasii, introduci serialul (daca este nevoie), faci partitiile si ce mai trebuie pe acolo, apoi se instaleaza. Nu e greu.

| satanistu666 a răspuns:

Stiu
eu exact id : radu_aka_png