| Georgicaaa123 a întrebat:

Stiti vreo aplicatie pentru camera (Android) care sa dea focus ca un dslr? Gen cum e aplicatia aia pe IOS "Manual".
Multumesc anticipat.

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Camerele telefoanelor nu au sistem optic mobil pentru a putea focusa ca un obiectiv DSLR.
Efectele de "focalizare" sunt doar prelucrari digitale, menite sa imite u aparat foto adevarat.

| Rd79 a răspuns:

Cuma dica sa dea focus ca un DSLR? Daca ai un telefon care suporta Camera api 2 (si este activata) poti folosi manual focus.

| Georgicaaa123 explică (pentru Rd79):

Gen sa dea focus pe tine si sa fie blurata in spate laughing. Stiu ca merge si editata dar imi place mai mult asa.

| Georgicaaa123 explică (pentru Rd79):

Care sa dea focus pe obiect si sa fie blurat in rest intr-un mod mai vizibil

| Rd79 a răspuns (pentru Georgicaaa123):

Aia nu se numeste focus, se numeste depth of field mic.
Unele telefoane, mai ales cele cu 2 camere pot face asta prin trucuri software. Efectul este OK, dar nu perfect.

Nu stiu de vreo aplicatie independenta care poate face asta.

| Georgicaaa123 explică (pentru Rd79):

Ok,multumesc oricum.

| undressyou22 a răspuns:

Poti intra pe XDA Forums la sectiunea device-ului tau si afla daca exista o versiune de GCam pentru telefonul tau si daca telefonul suporta Cam2Api.
GCam este aplicatia nativa de pe device-urile Pixel, dar se poate ca si telefonul tau sa aiba o versiune