| ciordel a întrebat:

Vreau sa comand ceva de pe OLX si nu stiu cum va veni pachetul! Acesta va veni prin curier sau va trebui sa ma duc eu sa il iau?

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Oricum vorbesti cu proprietarul modalitatea de transport. Dar cel mai bine este sa ti-l aduca prin curier pentru ca acestia au serviciul "livrare cu verificare". Asta inseamna ca in fata curierului ai timp 5 minute sa deschizi coletul si sa vezi daca in el se afla ce ai comandat tu sau cartofi. :)
Serviciul "livrare cu verificare" iti ofera posibilitatea sa nu dai banii pe colet daca nu iti convine ce este in el sau daca produsul comandat nu iti place cum arata, si coletul il va intoarce curierul inapoi de unde a plecat.
Costa un pic mai mult servicul acesta, dar stii ca nu arunci cu banii in vant. Sunt uni care u primit cartofi in loc de telefoane mobile. Exista si oameni care fac asta. Tocmai de aceea a luat fiinta servicul "livrare cu verificare". Acest serviciu + trasportul coletului + returul banilor la vanzator = deci toate acestea la un loc te costa 25 de lei. Daca nu iei coletul pierzi 25 de lei, dar nu o suma mai mare cum ar fi pretul unui telefon. Daca iei coletul, tot 25 de lei te costa.
Sursa: https://www.olx.ro/livrare-cu-verificare/

2 răspunsuri:
| Betty12345678 a răspuns:

Poti alege sa ti-l trimita prin posta cu ramburs, e mai sigur, zic eu.

| Alexandr a răspuns:

Depinde de modalitatea pe care o alegi.Eu iti recomand sa vorbesti cu proprietarul pentru a alege modul de livrare.De exemplu prin Posta Romana e de obicei mai ieftin, dar trebuie sa te duci sa ridic pachetul si dureaza mai mult timpul de expediere, in schimb prin Cargus ti-l aduc personal, mai repede, dar si pretul e pe masura.