| xXErzaXx a întrebat:

Heii! O mica intrebaree. As vrea sa imi iau un aparat foto profesional, dar nu stiu care e mai bun. Am inteles ca cele de la Nikon sunt cele maimbune, dar nu inteleg detaliile tehnice. imi poate explica cineva?

12 răspunsuri:
| sonya a răspuns:

Buna,

Daca nu stii, indicat este sa intrebi vanzatorul. El nu e pus doar ca sa te serveasca, ci sa iti ofere si informatiile dorite. De obicei ei au si mai multe cunostinte despre aparatul in sine.

Aici fiecare spune ce i se pare lui mai bun. Totul e subiectiv. In plus nimeni nu sta sa ghiceasca bugetul tau sau scopul pentru care doresti sa iti cumperi un aparat foto.

Asa iti pot oferi un DSLR la 9000 de lei sau unul la 1200 de lei.

Detaliile tehnice nu tin doar de mp sau de FullHD. Astea sunt primele lucruri pe care le recomanda toti deoarece atat stiu. Cu cat numarul mp este mai mare cu atat camera este mai buna. Nu e deloc asa. Trebuie sa ai mai multe in vedere.

Sfatul meu este sa intri pe net pe site-uri specializate si sa te documentezi acolo sau sa intrebi vanzatorul. Tu stii sigur ce vrei, cati bani ai si ce anume doresti sa faci cu camera foto.

Pa.

Răspuns utilizator avertizat
| sonya a răspuns (pentru alexbm):

In primul rand eu nu am facut nici o afirmatie cu privire la ceea ce ai reusit tu sa iti cumperi sau orice altceva legat de persoana ta. Din aceasta atitudine nu reiese decat un singur lucru. Ai muncit din greu sa iti iei un DSRL, nu pe banii parintilor, iar acum vrei sa iesi in fata. Sper ca te-ai prins de ironie.

Imi pare rau pentru tine, nu ti-ai gasit persoana potrivita. Nu imi cunosti nici varsta, nici veniturile. Si ar fi bine sa te limitezi la combaterea argumentelor mele, nu sa ma ataci. Raportarea e la un buton distanta.

Daca esti un domn, arat-o. Daca nu, asa cum ai demonstrat pana acum, te poti duce in mahala cu aceasta atitudine. Sunt satula de astfel de persoane care nu sunt in stare sa combata opiniile, ci doar sa jigneasca.

Pa.

| sonya a răspuns (pentru alexbm):

Ar fi bine sa iti editezi raspunsul. Nu de alta, dar tonul ta nu ma incanta si nu cred ca ii incanta nici pe admini.

Răspuns utilizator avertizat
| sonya a răspuns (pentru alexbm):

Nu trebuie sa ma incanti pe mine sau pe admini, ci trebuie sa ma respecti. Eu asta am facut si asta cer si de la tine. Nu vrei sa ma respecti, abtine-te si respecta macar regulamentul. Iar daca doresti sa ajuti, rezuma-te doar la acest lucru. De jignit este usor si stim sa facem cu totii asta. Mai putin sa ne respectam unii pe altii.

Seara faina.

Răspuns utilizator avertizat
| bineproportionat a răspuns:

Buna, uite un Nikon d3200, foarte bun care e si la reducere -400 de lei!
http://bit.ly/19W4FEP

| ξЖЗღÃñÇàღεжз a răspuns:

Păi... intreaba vînzătorul pentru detalii

Răspuns utilizator avertizat
| ξЖЗღÃñÇàღεжз a răspuns (pentru alexbm):

Vânzătorul poate sa-i recomade şi lucruri bune şi ea trebuie să se documenteze din magazine pentru că sursele de pe site+uri nu sunt sigure desigur trebuie să se documenteze si de alte persoane dar nu sunt sigure informaţiile cel mai bine te duci si întrebi vanzatorul; 3