| adutzadragutza a întrebat:

Buna Tpu.Am nevoie de putin ajutor.As vrea sa imi cumpar un aparat foto profesional un dslr, dar nu stiu de care pentru ca nu ma pricep la asta.As vrea un Nikon nu foarte foarte scump, la un pret potrivit.Imi doresc de mult unul si as putea primii de ziua mea insa am o mica problema nu cred ca o sa stiu a lucrez cu el.Cum pot invata? Exista site'uri care sa imi explice pas cu pas cam tot ce se poate face cu el? Pentru ca as vrea sa profit de tot ce imi ofera.In concluzie vreau sa imi recomandati aparate foto Nikon la preturi acceptabile si cum sa invat sa lucrez cu el. Daca ar putea fi din propria voastra experienta ar fi super. FUNDA +vot la restu.Multumesc anticipat! Scuzati micile greselihee hee

Răspuns Câştigător
| sarah15 a răspuns:

Eu am un Nikon D3100 si mi se pare foarte bun. Este potrivit pentru incepatori si poti invata repede pentru ca are si un mod incorporat in el care te ajuta. Eu l-am cumparat de la Altex, dar poti gasi si pe eMAG sau pe alte site-uri: http://www.emag.ro/......RHW2BBBM/. O sa inveti repede, stai linistita, la inceput eu nu stiam nici macar ce inseamna focalizare sau alte notiuni. Daca citesti acea carticica care o sa ti-o dea cand achizitionezi aparatul nu o sa ai probleme. Dupa te vei putea inregistra si pe http://www.nikonisti.ro/ si de acolo vei invata mai multe. Sper ca te-am ajutat!

2 răspunsuri:
| Danzell a răspuns:

In primul rand spune cati bani ai disponibili.

| SuperbTactician a răspuns:

Pai un Nikon D3200 cred ca ar merge. Desi orice aparat foto DSLR, fie ca e Nikon sau orice alta firma, tu la inceput o sa fi putin in ceata pentru ca n-ai mai avut un DSLR. Cum ziceam, un Nikon D3200 cu obiectiv de 18-55 mm VR cred ca ti s-ar potrivi si ca pret (undeva in jur de 2000 RON cu tot cu obiectiv) si pe parcurs dupa ce o sa inveti sa-l folosesti, cu siguranta vei fi multumit de el. Aici poti gasi mai multe detalii despre aparat : http://www.emag.ro/......XXLTBBBM/. Mult succes;)