| Allexxxxxxxxxx a întrebat:

Heii` TPU am bagat un cd`u cu driver si ecranul s-a marit deodata si nu se mai intelege nimic! straight face Nu stiu ce sa fac! :o Va rog sa ma ajutati sad. Dau Funditaa.

19 răspunsuri:
| SuicideSilence a răspuns:

Click dreapta pe desktop -> screen rezolution -> iar de acolo selectezi rezolutia potrivita pentru tine

| SuicideSilence a răspuns:

Pentru windows xp: click dreapta pe desktop -> properties -> settings -> "screen rezolution" -> o maresti in functie de cum vrei sa se vada

| Constantin_Mircea_1988 a răspuns (pentru SuicideSilence):

Imposibil sa nu iti apara save mode. Nu te-am intrebat ti se vede imaginea mare sau iti distortioneaza imaginea?

| Allexxxxxxxxxx explică (pentru Constantin_Mircea_1988):

Ambele! straight face

| Constantin_Mircea_1988 a răspuns (pentru Allexxxxxxxxxx):

Distosiune :http://www.google.ro/......tp?/search

sau rezolutie mica: Se vede scris, imagine numai ca sunt prea mari si unele elemente "ies" din ecran..Care din astea doua?

| Allexxxxxxxxxx explică (pentru Constantin_Mircea_1988):

Distosiune! sad

| Constantin_Mircea_1988 a răspuns (pentru Allexxxxxxxxxx):

Asta inseamna ca ai dat o rezolutie pe care monitorul nu poate sa o duca. In cazul asta trebuie sa intri in safe mode ai sa selectezi Last know good configuration. In Safe mode se intra numai si numai cu tasta f8. Tasta f8 o apesi imadia dupa ce ai pornit calculatorul. In tot acest timp, in functie de placa de baza, este posibil ca la apasarea acestei taste sa apara fereastra in care sa selectezi dispozitivul de bootare. In acest caz tot ce trebuie sa faci este sa sa dai esc si sa continui sa apesi f8. In general aceasta tasta are efect inainte de a incarca windowsul. Ori nu ai apasat f8 cum trebuie ori ai o tastatura multimedia. In general pe tastaturile multimedia (tastaturile pe care le consider "panouri de comanda"...alea care au 15000 de butoane) tastele f8 del..nu sunt functionale (in cazul a4tech..etc)...

| Allexxxxxxxxxx explică (pentru Constantin_Mircea_1988):

Am incercat! Si tot nu merge! straight face

| Constantin_Mircea_1988 a răspuns (pentru Allexxxxxxxxxx):

Nu intra in safe mode?

| Constantin_Mircea_1988 a răspuns (pentru Allexxxxxxxxxx):

Laptop sau desktop?

| Allexxxxxxxxxx explică (pentru Constantin_Mircea_1988):

Desktop!

| Constantin_Mircea_1988 a răspuns (pentru Allexxxxxxxxxx):

Posibil sa nu iti recunoasca tastaturain post screen. In bios. undeva in bios trebuie sa ai usb legacy suport care trebuie sa fie pe enable, si usb keybord suport. In bios se intra cu tasta del in general. sau f2 sau esc..in functie de modelul placii de baza..verfica chestiunea asta.

| Constantin_Mircea_1988 a răspuns:

Daca ai windows xp: Pornesti calculatorul, apesi f8 (trebuie sa iti apara safe mode, safe mode with networking...etc.) In aceasta lista selectezi Last know good configuration, dai enter, selectezi windows xp si apesi din nou enter.

| Allexxxxxxxxxx explică (pentru Constantin_Mircea_1988):

Nu imi apare nimic cand apas f8 straight face

| Constantin_Mircea_1988 a răspuns:

De instrat in safe mode nu are cum sa nu intre.In proportie de 60% ma gandesc la bios iar restul la tastatura sa nu fie office ci una clasica. Daca nu reusesti ma tem ca trebuie sa chemi un coleg ceva sa te ajute, daca nu reinstaleaza windowsul...dar in general rezolutia o schimbi din safe mode....pe viitor mare atentie cand schimbi rezolutia (vezi pe site-ul producatorului monitorului ce rezolutie suporta monitorul tau. daca e monitor crt max 1024x768 mai mult nu suporta )

| AlexAttac a răspuns:

Ce versiune de windows ai? Daca ai windows 7 fa astabig grina clik dreapta pe desktop si Personalize>Display>resolution adjustment>Si o setezi pe care o ai.Noroc