| Lary23 a întrebat:

Hello! Am o intrebare la cei cunoscatori happy am un laptop pe care vreau sa l vand si as vrea sa sterg toate fisierele si ce mai are prin el! Imi explica si mie cineva cum? Sau trebuie neaparat dus la un service? Multumesc frumos!

4 răspunsuri:
| AlecsRvaSpunePa a răspuns:

Uite o metoda simpla : Faci rost de un CD cu orice windows, il bagi ca si cum ai vrea sa reinstalezi sistemul de operare.Dai restart si apesi incontinu pe orice tasta pentru a boot-a CD-ul.De acolo ti se va cere sa selectezi partitia unde vrei sa fie instalat windows-ul, in D sau C.Citeste bine pe acolo ca nu mai stiu exact, selectezi fiecare partitie in parte si o reformatezi sau pur si simplu stergi (scrie acolo "To delete partition press..." sau "To format partition press..."). Dupa care dai restart scoti CD-ul si teoretic ar trebui sa fie aproape ca nou!

| Lary23 explică (pentru AlecsRvaSpunePa):

Iti mltumesc frumos, dar eu nu ma pricep la instalat windows si nici nu am cd pentru asa ceva! As fi vrut doar sa l curat, sa i sterg poze etc..pt ca stiam ca toate astea se pot recupera, chiar de sunt sterse sad voi fi nevoita sa l duc la serice :-

| AlecsRvaSpunePa a răspuns (pentru Lary23):

Da...Din pacate va trebui sa mergi cu el la service.Dar inainte sa il duci, macar curatal tu asa cum sti.Sterge tot ce prinzi prin el, pentru ca aia de la service sa-i faca doar o reformatare, sa nu fie tentati sa se si uite prin fisierele tale.Sau daca nu, nu ai un prieten de incredere sau pe cineva? Trebuie sa-i zici doar "Frate reformateaza-mi laptop-ul" si daca are cunostinte minine IT ar trebui sa stie ce sa faca.

| Lary23 explică (pentru AlecsRvaSpunePa):

Ok! :p Iti multumesc fumos happy