| Saskesai a întrebat:

Hello TPU.

As vrea sa-mi cumpăr un procesor nou : i5-12400F.

Eu am o placa de baza Asus H81M-R care are un procesor i5-4460.

Întrebarea mea este dacă noul cpu pe care vreau sa-l cumpăr se potrivește cu aceasta placa de baza sau trebuie sa cumpăr una noua? Și dacă da, ce trebuie sa aibă placa noua de baza sa se potrivească cu cpu asta noul pe care-l vreau?

Mulțumesc frumos

11 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca se potriveste soclul, atunci - mai mult ca sigur - se va potrivi si procesorul.
Informatii despre compatibilitatile tehnice le poti gasi in "Manualul utilizatorului" al placii de baza (il gasesti pe site-ul fabricantului).

| DjSannan a răspuns:

Salut! În general, procesorul nou pe care îl vrei, Intel Core i5-12400F, este compatibil cu placa ta de bază Asus H81M-R. Acest procesor este din generația a 11-a a seriei Intel Core, în timp ce placa ta de bază este proiectată pentru a funcționa cu procesoare din generația a 4-a.

Cu toate acestea, trebuie să verifici manual dacă placa ta de bază acceptă procesoare din generația a 11-a. Poți face acest lucru accesând site-ul producătorului placii tale de bază și căutând informații despre compatibilitatea procesorilor. De asemenea, poți consulta manualul placii tale de bază pentru a vedea dacă este menționată compatibilitatea cu procesoarele din generația a 11-a.

Dacă placa ta de bază nu acceptă procesoare din generația a 11-a, atunci vei avea nevoie de o placă de bază nouă pentru a putea instala procesorul nou pe care îl vrei. În căutarea unei noi plăci de bază, trebuie să te asiguri că alegi una care acceptă procesoare din generația a 11-a și care este compatibilă cu alte componente ale sistemului tău, precum memoria RAM și placa video

| anonim_4396 a răspuns (pentru DjSannan):

Cum sa fie 12400 gen a 11-a? E gen a 12-a.

| Wr3nch a răspuns:

Ai nevoie neaparat de placa de baza noua.

| Saskesai explică (pentru Wr3nch):

E compatibila orice placa de baza am4 cu acest cpu?

| DjSannan a răspuns (pentru Saskesai):

Da, procesorul Intel Core i5-12400F este compatibil cu plăcile de bază care acceptă soclu LGA 1200. Soclul LGA 1200 este un tip de soclu utilizat pentru procesoarele din generația a 11-a a seriei Intel Core. Plăcile de bază care acceptă soclul LGA 1200 sunt proiectate pentru a funcționa cu aceste procesoare și sunt echipate cu conectori care se potrivesc cu pinii procesorului.

Soclul AM4 este un alt tip de soclu care este utilizat pentru procesoarele AMD Ryzen. Procesorul Intel Core i5-12400F este compatibil doar cu plăcile de bază care acceptă soclul LGA 1200, deci nu va fi compatibil cu plăcile de bază care acceptă soclul AM4. Dacă îți dorești să instalezi un procesor AMD Ryzen pe sistemul tău, trebuie să alegi o placă de bază care acceptă soclul AM4.

Sper că aceasta îți clarifică compatibilitatea dintre procesorul Intel Core i5-12400F și plăcile de bază

| NLS a răspuns (pentru Saskesai):

Nu te lua dupa ce indruga DJSannan

Bate campii atat in primul mesaj (nici un socket pentru generatia a 4-a de procesoare Intel NU e compatibil cu un procesor din generatia a 12-a, si nici cu altele, decat cu procesoare Haswell / Broadwell ),
cat si in prima parte a celui de-al doilea, pana acolo unde vorbeste despre AMD.

Procesorul 12400F face parte din seria 12xxx, si are socketul LGA1700.

Procesorul i5-4460 face parte din seria Haswell (seria 8), si are socketul LGA1150.

Colegul incurca in al doilea mesaj socketul cu generatia.
A existat inainte de LGA1700, socketul LGA1200, care NU e compatibil cu procesoarele din seria 12xxx (LGA1700 si LGA1200 au numar de pini total diferit).

Si cum spuneam, in afara de o placa de baza cu socket LGA1700 si un chipset B660
(poti lua si H610 daca chiar doresti, e mai putin dotat decat B660, dar atata vreme cat nu faci oricum OC, si nu ai pretentii mari de conectori, e ok )

ai nevoie si de RAM, DDR4 sau DDR5, tipul exact depinde de placa de baza pe care o cumperi (modelul exact).
(doar placile din seria 12xxx s-au produs atat in variante cu DDR4 cat si in variante cu DDR5, pentru a usura tranzitia, caci DDR5 a fost la inceput foarte scump)

Deasemenea, ti-am spus deja ca AM4 e un chipset pentru procesoarele AMD, si nu e compatibil cu un procesor Intel.

| NLS a răspuns (pentru Saskesai):

Pentru 12400/12400F poti alege orice placa de baza din linkurile de mai jos.
Unele placi vin cu suport pentru RAM DDR4, altele au nevoie de DDR5.
Tu ai acum RAM DDR3
Pun linkuri separate:

Placi socket (soclu) LGA1700 cu DDR4
https://www.pcgarage.ro/......orie-ddr4/

Placi socket (soclu) LGA1700 cu DDR5
https://www.pcgarage.ro/......orie-ddr5/

##################################

RAM DDR4 --- 2 x 8GB

https://www.pcgarage.ro/......hannel-da/

RAM DDR5 --- dupa cum vezi, exagerat de scump inca

https://www.pcgarage.ro/......enta-4800/

| NLS a răspuns:

Ai nevoie de o placa de baza din seria 12xxx, cu socket LGA1700, si cu chipset din seria 600:
H610, B660, H670, Q670, sau Z690 (le-am pus in ordinea pretului, H610 e cel mai ieftin, mai slab si mai putin dotat chipset).
Merge si acesta, daca o sa ramai forever la acel procesor.
Daca doresti upgrade pe viitor la CPU sau placa video, ar trebui sa cumperi minim un chipset B660.

Atentie, presupun ca tu ai RAM DDR3 inca, pe actualul sistem.

O sa ai nevoie si de alt RAM, in functie de ce placa de baza cumperi (seria 12xxx functioneaza atat cu DDR4 cat si cu DDR5, si exista placi de baza in ambele variante. E de prisos sa spun ca RAM ul DDR5 e inca scump, mai ales daca doresti ceva cu frecventa mai mare si latenta CL mai mica).

Daca imi spui de ce buget dispui, iti pot alege eu placa de baza si RAM.

Ca sa iti raspund inca o data la ultima intrebare, socketul trebuie sa fie identic.
Intel foarte rar pastreaza un socket pentru mai mult de 2 ani/2 generații.

AMD in schimb a păstrat socketul AM4 din 2017 pana in 2022 inclusiv, si inca scot si acum procesoare pentru el, desi au lansat AM5.
Tot ce au schimbat au fost chipseturile, insa cu un update de BIOS, puteai pune un procesor din anul acesta, pe o placa de baza cu chipset scump (high end) de acum 3, sau chiar 4 ani.
Cand socketul e diferit insa, procesorul nu mai poate fi introdus in slot (fara sa-l distrugi, rupi pini de pe placa de baza, sau raman pini fara contact).

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu are cum sa fie compatibil