| Andwta a întrebat:

Hey! Cat costa reinstalarea windows-ului 7? Si instalarea Microsoft office?

26 răspunsuri:
| ROB3RT89 a răspuns:

Depinde unde te duci, preturile variaza.
Mai bine chemi pe cineva care se pricepe si nu te mai complici.
Poti chiar si tu, nu e mare smecherie daca stii putina engleaza.

| RAY a răspuns:

Eu personal cer 60 de ron pe tot windows, drivere,programe, office, daca e seara iau si pentru deplasare, asa ziua nu iau, desigur nu windows cu 30 de zile sau office, ai grija ca sunt multi pacalici, si eu dau de multi

| Andwta explică (pentru RAY):

De pacalit nu se pune treaba.

| RAY a răspuns (pentru Andwta):

Tu stii mai bine, vrei sa te ajut?

| flixbuster a răspuns:

O licenta de Windows 10 Home costa cam 100 EUR.
O licenta de Office 2016 Home and Business costa cam 200 EUR.

De instalat poti sa le instalezi si singura cu un minimum de efort (intelectual).

Acestea sunt cele mai ieftine produse. Variantele Professional sunt mai scumpe.

Daca esti eleva/studenta, verifica la institutia din care faci parte - Microsoft are parteneriate de tip Education License prin care ofera licente (doar) de Windows gratuit elevilor/studentilor. Nu o fac din bunatate ci dintr-un calcul foarte simplu: daca de mic te invata cu produsele lor, cand cresti si vei ajunge sa muncesti vei cere sa lucrezi in ceea ce stii si atunci isi vor recupera banii prin licentele vandute firmei unde vei lucra.

O alternativa foarte buna la Microsoft Office este WPS Office (http://www.wps.com). Are programe echivalente Word, Excel si PowerPoint cu o compatibilitate excelenta cu formatele de fisiere Microsoft Office (doc/docx, xls/xlsx, ppt/pptx).

Varianta Windows si Office ilegal creaza o serie de probleme. Pirateria e si ea o treaba la care unii sunt mai priceputi si unii mai putin priceputi. Daca ai "norocul" sa dai peste unul nepriceput, iti va merge prost calculatorul, vei fi infectata din start cu programe malware (da, crack-urile vin in general la packet cu asa ceva). Vei deveni in scurt timp "abonata" baietilor nepriceputi si vei cotiza periodic o suma ca sa-ti re-instalezi sistemul care oricum va merge aproape tot timpul prost.

Decat un Windows si Office ilegal prost instalat mai bine un Linux Mint (include LibreOffice) gratuit - cinstit si fara probleme.

| Bula a răspuns (pentru flixbuster):

"Open Office" este tot cu licenta gratuita si in multe privinte este mai util decat MS Office, mai ales pentru documente complexe. De asemenea, se poate seta sa fie compatibil cu MS Office, atat la fisiere nou create, cat si la prelucrarea celor existente. Poate salva si in format PDF, etc.

| HadesSs a răspuns:

Daca ai un prieten care se pricepe nu costa nimic happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aprox 92% dintre utilizatorii casnici nu au Windows și office cu licență. Dacă ai firma e un must have, altfel... (nu încurajez pirateria totuși, dacă te dau banii afara din casa, cumpără-le, cum îți recomanda unii pe aici. Altfel, se găsesc pe net, și le poți instala singura. Office ul e foarte ușor. La Windows fie te ajuta cineva, fie îți poate explica cineva pașii. ) dacă nu ai nici un prieten care se pricepe, da mi un mesaj privat si te ajut eu. Inclusiv cu kitul de Windows și office.

| flixbuster a răspuns (pentru anonim_4396):

Corect, 92% din utilizatorii casnici nu au Windows si Office cu licenta.
Mai departe, 95% din utilizatorii casnici se plang ca Windows sucks si ca le merge computer-ul ca naiba.
Restul de 5% din utilizatorii casnici folosesc Windows fara nici o problema si calculatorul merge perfect. Deasemenea, tot acesti 5% folosesc si Linux fara nici o problema si calculatorul le merge tot perfect.

| Andwta explică (pentru anonim_4396):

PC-ul meu are virusi si merge extrem de greu. Alta metoda de a nu schimba windows-ul stii?

| NLS a răspuns (pentru Andwta):

Daca este 10 sau 8.1, se poate reinstala relativ mai simplu decat sa urmezi un clean install (si mai repede). O poti face chiar tu. Trimit mesaj privat imediat.
EDIT: Am uitat ca nu pot trimite inca mesaje. Daca vrei, lasa-mi o modalitate de contact in privat.
Daca insa ai virusi care afecteaza si fisiere de tip exe (Jeefo.A, Parite.B...etc), si se intampla sa ai HDD cu mai multe partitii, unde printre altele ai si kituri de programe sau alte chestii ce contin fisiere exe, e recomandat sa iti salvezi repede documentele, pozele, si sa formatezi tot calculatorul. Restul vei recupera.

| Andwta explică (pentru NLS):

Am 7 si nu imi dau seama daca afecteaza.

| NLS a răspuns (pentru Andwta):

Virușii de care ziceam sunt mai rari în zilele noastre. Erau vestiți prin 2008, atunci a fost apogeul. Bineînțeles, și acum e posibil sa mai prinzi vreunul. Acum e la moda malware-ul care îți cripteaza fișierele personale, poze, etc, și cere răscumpărare. Sau virușii de tip "poliția ", niște mesaje de avertizare ca din partea politiei IT, cum ca te au prins descarcand materiale ilegale, sau urmărind "chestii cu pătrat rosu" pe internet, Etc. La fel ca celalalt tip, și aici îți pretind bani. Din câte știu, nici un antivirus nu poate dezinfecta și curata sistemul în cazurile astea.
În primul caz, dacă nu plătești ce se pretinde, ai pierdut poze, documente personale, filmulețe, tot ce ai avut, fiindca iti raman pe PC dar fiind criptate nu le mai poti deschide cu nimic in veci. Doar de arhivele de tip ISO nu se poate atinge virusul, în rest strica tot.
În al doilea caz NU trebuie sa plătești nimic, căci ești fraierul fraierilor dacă faci asta, nu politia e în spatele mesajelor acelora ci creatorii virusului. Tot ce poți face e sa reinstalezi repede windowsul.

| Andwta explică (pentru NLS):

Wow! Eu nu stau la pc ci fratele meu care a instalat multe jocuri de pe net, dar nu am observat sa imi dispara poze sau sa nu le pot vedea. De exemplu primesc mesaje cu virusi.

| NLS a răspuns (pentru Andwta):

Si cum arata respectivele mesaje? Cum se numesc virusii? (nu-i stiu bineinteles pe de rost, dar pot cauta sa aflu cam ce fel de virusi sunt, ce infecteaza, cat de periculosi sunt, si daca ii poate vreun antivirus elimina.) Imi poti trimite printscreen-uri pe Whatsapp daca vrei.

| NLS a răspuns (pentru NLS):

Si in plan secund, hotaraste daca mai vrei sa reinstalezi windowsul sau nu. Windows 7 nu se poate reinstala prin Refresh sau Reset, caci nu are asa ceva, asadar trebuie calea clasica. Sau poate vrei sa treci la Windows 10 acum, astfel ca pe viitor sa il poti reinstala singura usor, direct din Windows. (Reset sau Refresh, cum ziceam). Daca vrei, te ajut. Dar sa tot intoarcem pe toate fetele problema unor ipotetici virusi, si sa batem apa in piua la infinit, sincer nu am timp.

| Andwta explică (pentru NLS):

Dar nu pot instala de pe net microsift-ul office?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intreaba la scoala, se pricep chiar si unele fete la asa ceva. iar daca vrei sa incerci tu sau cineva din familie, da-mi add pe whatsapp (00491777869440), si iti pun la dispozitie tot ce e nevoie. (kit de windows 7 SP1 original (identic cu cel de pe discul oficial), kit de Office 2010 SP2 sau 2013 SP1 la fel, copie dupa imaginea oficiala, si poze explicative, respectiv explicatii care sa te ajute si indrume la instalare). Mai ai nevoie de un stick de 8 GB gol, si de un programel ce se gaseste pe net gratuit (Rufus). Instalarea propriuzisa a Windowsului dureaza in medie 20 minute, depinde si de calculator. Plus inca 10min pentru Office. La care se adauga suplimentar inca vreo 13min pentru creat USB-ul cu Windows.
Ce trebuie sa ai in vedere, daca ai un singur HDD fizic, si o singura partitie (Chappy pe care ai windowsul... trebuie sa iti salvezi pe un suport extern toate datele pe care vrei sa le pastrezi, altfel le pierzi. Daca ai doua partitii sau mai multe, MUTA intai toate datele de pastrat de pe C: pe cealalta/celelalte partitie/partitii)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Imi pare rau ca poluez topicul initiatoarei cu offtopic, DAR:
cum d-zeu poti afirma ca un Windows fara licenta merge mai rau decat unul cumparat, cand produsul e identic? Identic pana-n maduva ultimului bit, poti verifica mai jos SHA1 pe site-ul Microsoft...
Sunt imaginile oficiale care odata au fost incarcate pe MSDN (scoase dupa aparitia Windows 10, ca sa ii faca vanzare acestuia din urma). Idem pentru Office, dar nu ma mai obosesc acum sa postez SHA1

File Name: en_windows_7_ultimate_with_sp1_x64_dvd_u_677332.iso
Date Published (UTC): 5/12/2011 2:46:21 PM
Last Updated (UTC): 5/12/2011 2:46:21 PM
SHA1: 36AE90DEFBAD9D9539E649B193AE573B77A71C83
ISO/CRC: 992B8FCD

In plus, ca sa nu vorbim doar din povesti, pe PC nu am inca Windows 10 cu licenta, ureaza sa-mi cumpar posibil in vara anului urmator.
Insa detin un laptop refurbished, care a venit cu Windows 7 Pro cu licenta, am facut update la Windows 10 Pro.
Ghici ce? Ambele merg exact la fel, nu am nici o problema cu cel de pe PC. Vei spune ca asta e Windows 10... si e mai nou...
Am folosit pe acel PC Windows 7 incepand din 2010, fara sa fi avut vreodata antivirus. Nu am avut nici o problema (am avut exact varianta x64 afisata mai sus, careia i-am facut update-uri periodice)

Cu Windowsul apar probleme doar cand utilizatorul nu se pricepe sa foloseasca un calculator deloc, (sau mai deloc), cand intra pe toate prostiile de site-uri pline de malware, SAU cand KITUL de instalare e unul modificat de vreun habarnist, dornic sa bage el programe suplimentare si update uri care sa se instaleze automat inca din etapa de instalare a Windowsului. Sau cand sunt probleme de natura Hardware.
Recomandat e mereu un kit original, (cumparat de preferinta daca iti permiti) sau copie dupa produsul vandut pe disc, sau incarcat pentru descarcare chiar pe site-ul producatorului.
In completare la cele spuse mai sus, CEL MAI BUN ANTIVIRUS E UTILIZATORUL!

In plus, eu personal, daca as vrea sa folosesc un produs free, as alege Windows 10, pe care il poti folosi mult si bine gratuit, nu iti impune nimeni sa il inregistrezi. Atat ca nu poti modifica interfata, teme, walpaperul, pana nu il inregistrezi/cumperi.

Sau Linux (preferabil Mint), daca tot ai amintit, dar ma indoiesc ca o persoana care nu e nici macar power user de Windows se descurca cu terminalul, sau are timp si rabdare sa caute pe net rezolvari la te miri ce. (cunosc si fete care folosesc exclusiv Linux, dar in general nu prea se arunca multa lume pe el. )

Cum spuneam, NU incurajez pirateria, desi nu ma pot lauda cu softuri scumpe cumparate, am luat pana acum maruntisuri (WinRar, AshampooBurningStudio, Poweriso, Affinity Photo, EZ CD Audio Converter, donatii (intre 5 si 17 euro) catre ExactAudioCopy (desi nu folosesc inca), Firefox (desi nu-l folosesc), Wikipedia, HWinfo, IrfanView, VLC, 2x catre LinuxMint (desi nu folosesc inca) ), etc. + softuri pentru Android in valoare de vreo 80 euro (aplicatiile maps-gps sunt mai scumpe, si am luat 3 contracost).

Insa ca un utilizator de liceu, sa isi cumpere Windows, Office, si doar programele uzuale cu licenta, sa nu mai punem la socoteala programe specifice, de care au nevoie multi useri, are nevoie de fonduri serioase, si nu multi isi permit in Romania. Sunt chiar si firme mici care nu au programele folosite cu licenta. Iti spun din surse sigure asta! Ba chiar cunosc si in Germania multa lume care intreaba de unde poate face rost de Windows sau alte programe fara licenta.

| francut a răspuns:

Cam 50 Windows-ul.
Microsoft office insa, se cere mai mult. Intre 70 si 100 ei. Mai depinde si de cine o face.
Apropo de prieteni, mie prietenii mi-au luat banii. Si o bere in plus.

| RAY a răspuns (pentru francut):

Cat ti a luat un prieten? cam scump la voi in zona

| francut a răspuns (pentru RAY):

Asa este.

| iwefgOficiall a răspuns:

Eu fac treaba asta periodic cu windows 7 pe la prieteni si nu cer mai mult de 30 de lei pe treaba asta.
A 2 oara e gratis.

| RzV28 a răspuns:

Asta depinde de cel care ti le instaleaza. Daca apelezi la cineva specializat in domeniu care are ambele programe cumparate originale te poate ajunge in jur de 50-100 lei in functie de pretul stabilit de firma unde lucreaza. Daca apelezi la o cunostinta un prieten care se pricepe la calculatoare si are ambele programe piratate de pe net dar functionale si valabile cel putin un an de zile poti scapa mai ieftin, daca vrea bani sigur sub 50 lei sau cel mai bine cu maxim un suc, o bere. Dar pentru windows 7 ar trebui sa fie cu siguranta mai putin pentru ca e destul de vechi si s-a cam demodat pe piata si a scazut pretul si la unul original. Daca PC-ul iti permite iti recomand sa treci la Windows 8 sau 10 chiar daca poate fi putin mai mult e mai sigur ca te poate tine mai mult valabilitatea.

| MajinVegeta a răspuns:

Windows-ul costa cam 500 lei iar office-ul poti folosi si online, dar daca vrei sa cumperi se gaseste si la 150 lei

| IKiraVlane a răspuns:

Cel mai bine rogi un amic decat sa dai bani