Întrebare recomandată | Harumiiii a întrebat:

Hey! Ce aparat foto dslr este potrivit pentru incepatori? Ma gandesc la Nikon D3100. Ce parere aveti?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E bun pentru incepatori.
Eu am inceput cu un D5100, e putin mai bun si mai scump, dar merge si cel la care te-ai gandit tu, mai ales daca e primul tau dslr.
O sa vezi ca dupa ce inveti cat de cat sa-l folosesti, va avea foarte multe lucruci sa-ti ofere.
Totusi te sfatuiesc sa citesti bine manualul, sa mergi la ceva cursuri de fotografie sau sa cauti tutoriale pe net. E foarte diferit de o camera compacta sau bridge si s-ar putea sa ai impresia ca te dezamageste (ptivind optiunile si calitatea fotografiei) daca nu sti sa-l folosesti cum trebuie.
De asemenea ti-as recomanda sa-l cumperi de la un magazin exclusiv Nikon, un Yellow Store. Sunt cele mai de incredere si te vor ajuta pe viitor daca ai ceva probleme sau intrebari.
Iti doresc noroc si sa ai o zi frumoasa happy

| Harumiiii explică (pentru anonim_4396):

Multumesc mult! ..Ma gandesc totusi sa-l comand de pe cameredigitale.ro. Sunt oferte destul de avantajoase..acum sper sa fie si de incredere. Despre fotografie cu dslr am cat de cat habar.din vazute, citite..mai putin practic pentru ca mereu am amanat din cauza scolii si alte prostii.Acum ..in ultimul moment. aproape.mi-a venit ideea (stupida) sa dau la admitere pentru. facultate de arte fotografie /videoprocesarea computerizata a imaginii. Eu ma pricep mai bine sa zic asa. pe partea de editare si manipulare foto, de aici pornind totul. Ma rog, acum nu stiu cate sanse am eu sa invat ..cum se le zic "the basics" pana in iulie. cand se dau probele si cu bacul tot atunci...It's a bloody mess.I don't want to see

| anonim_4396 a răspuns (pentru Harumiiii):

Atunci iti doresc succes!
Eu am incredere cand vine vorba de a comanda camere foto (care mai sunt si foarte scumpe) de pe net, pentru ca nu stii niciodata in ce stare ajung si cum le transporta, dar sper sa ai noroc happy

9 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De asemenea, poate deja stii asta, dar dupa ce iti cumperi camera, inscrie-te pe http://www.nikonisti.ro/ si inregistreaza-ti dslr-ul acolo. Asa vei beneficia de o garantie de 5 ani in loc de 2, esti la curent cu tot felul de noutati, plus ca pe forum sunt o gramada de oameni care te pot ajuta.

| Harumiiii explică (pentru anonim_4396):

Da, mi-a zis si un consultant de pe cameredigitale.ro. Par seriosi si au review-uri bune. Ce voiam sa te intreb. poate ai idee..la admiterea asta se da o proba practica de 15 minute. studiu fotografic având ca punct de
pornire o recuzită (obiecte, panouri/fundaluri), aparatură de iluminare/de captare...Cam cat timp ia de regula pana te inveti cat de cat si te obisnuiesti cu chestiile astea de baza? ..Stiu ca suna stupid ..de fapt e stupid sa intreb asta laughing.dar is in perioada asta aglomerata cand trebuie sa reduc totul la cifre sa-mi fac o idee...

| anonim_4396 a răspuns (pentru Harumiiii):

Cred ca depinde si de persoana. Daca incerci cate putin in fiecare zi, o luna, doua. Nu cred ca iti trebuie mai mult. Teoria nu e asa de grea, dar pana o pui in practica e mai dificil happy
Te-as sfatiu sa-ti iei camera cu tine pe unde mergi. Daca fotografiezi in locuri si moduri cat mai variate te inveti mai repede.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sfatui* scuze.

Răspuns utilizator avertizat
| Snapped a răspuns:

Lista actualizata a aparatelor DSLR pentru incepatori de la Canon, Nikon, Pentax si Sony: http://www.snapped.ro/review/aparate-foto-DSLR-incepatori.htm

| 060407673 a răspuns:

Da Este un Aparat foare Bun
De Acesta Am Si Eu!