| Anonimus696969 a întrebat:

Hey :)
Ce D-SLR sa imi iau? : http://www.nikonusa.com/en/Nikon-Products/Product/Digita l-SLR-Cameras/D3100.html

sau

http://shop.usa.canon.com/shop/en/catalog/cameras/eos-ca meras/eos-rebel-t5-ef-s-digital-camera-18-55mm-is-ii-len s-kit

sau aveti voi altele mai bune pana in 550$?

Răspuns Câştigător
| virusake a răspuns:

Nu stiu la ce preturi le gasesti tu (presupun ca nu le iei din Romania daca intrebi de $), dar eu as face un efort pana la un D5100. Merita diferenta pentru senzorul mai bun, filmarea ceva mai calitativa, display-ul rabatabil si alte cateva mici functii.

In viitor poti trece de la 18-55 la 18-105 sau in functie de buget ceva superior (18-140, 16-85, 17-55), obiective fixe 35, 40, 50, 85mm etc, ori de ce nu wide (12-24, 8-16, fisheye) sau tele (55-200, 70-300, 70-200).

| Anonimus696969 explică (pentru virusake):

Din state

| Anonimus696969 explică (pentru virusake):

Din state ma gandesc sa il iau...

| virusake a răspuns (pentru Anonimus696969):

Daca stai acolo, sigur ca merita luat.

Dar daca stai in Romania, e pacat. E foarte importanta garantia data de producator la un astfel de aparat si nu e de neglijat faptul ca garantia data pentru un cetatean roman e de 3 ani (cu extensia primita la inregistrare) si garantia internationala este de numai un an (toate astea la Nikon, de Canon nu stiu).

5 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Ia-ți orice, în afară de Canon. Pe mine m-au dezamăgit profund cu o cameră care avea defect din fabrică și au vrut bani s-o repare. sad

| rosimo a răspuns:

Eu ti-as recomanda sa iti iei Canon sau Nikon daca vrei DSLR. In acelasi range de pret, e cred ca e ca e doar preferinta personala. In plus se spune ca o sa schimbi pe cealalta marca in cativa ani, indiferent pe care o ai happy. Eu am Canon de ex - obiectivele mai bune sunt mai ieftine decat cele de la Nikon, dar sistemul de focusare de la Nikon mi se pare mai bun. Si imi place si modul de coordonare a blitz-urilor.

As zice sa il iei pe cel care vine cu un obiectiv mai bun/plaja focala mai mare (depinde pentru ce vrei sa il folosesti). 18-55-ul de pe Canon e destul de mic ca si zoom, multe camere compacte au zoom mai mare si o sa fii dezamagit daca ramai cu acest obiectiv (ar fi bun ceva in range 20-100, combinat cu un obiectiv fix de 50 sau de 35).