| Monyyyyy a întrebat:

Hey salut,as dori in viitor sa cumpăr un laptop Asus Dar unul foarte bun, as da și 60-70 milioane doar sa stiu ca merge rapid fără probleme și poate sa ducă programe ca AutoCAD,diferite aplicării mari,având in vedere ca am nevoie la facultate și vreau sa fiu proiectant,sa ducă foarte multe programe fără probleme,sa meargă greu sau ceva. Momentan ma chinui cu ce am pana sa strica,nu as arunca doar așa dar pentru viitor la ce anume sa ma uit când îl voi cumpara, ce calități trebuie sa aibă? Sunt scrise niște chestii acolo la laptopuri dar nu stiu exact ce înseamnă.Și apropo Windows vine instalat? Mulțumesc frumos

6 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Salut!

60-70 milioane... adica 6000-7000 RON, deja vorbim despre laptopuri de gaming.
Daca vrei doar pentru proiectare, uita-te in prima faza la procesor, de la Intel i5 (ultima generatie) in sus. Dupa placa video (desi la banii aia sigur o sa dai doar de performanta), RTX 2060, pe acolo. Apoi memoria RAM 8-16GB. Si cam atat ar trebui sa stii :) A, si un SSD de minim 512GB.

Legat de Windows, nu ar trebui sa iti bati capul cu asta, nu trebuie sa fie instalat, un FreeDOS este ok (adica fara sistem de operare) si il pui tu. Ai Windows 10 gratis direct de la Microsoft ( https://www.microsoft.com/ro-ro/software-download/windows10 ), numai ca nu o sa fie activat. Asa ca poti cumpara o licenta OEM cu 5EUR lejer de pe internet, il activezi si cam aia este tot, dupa nu o sa mai trebuie sa ii faci nimic cand il instalezi iar pe acelasi laptop.

Numai bine!

| NLS a răspuns:

Pentru Autocad și alte programe de proiectare, e nevoie de un procesor normal, fără U, Y sau T in denumire (acestea sunt variante economice, mai slabe).
Trebuie sa aibă minim 4 nuclee, preferabil 6, chiar și 8, însă la cea mai mare frecventa pe care o găsești sau pe care ți o permiți.
(degeaba are 8 nuclee, și rulează la 1.6 GHz, unul cu 4 nuclee la 4.0 GHz e mult mai bun. Majoritatea procesoarelor actuale au și o frecventa de boost, adică un fel de Turbo, frecventa maxima pana la care pot ajunge. Din păcate la Intel, se obțin doar pentru intervale foarte scurte de timp aceste frecvente maxime, mai ales pe laptopuri, după care se revine la frecventa de baza, și apoi iar urca la frecventa maxima pentru o secunda,. Etc. Trebuie sa cauți un procesor cu frecventa de baza mare, nu neapărat doar cu frecventa de boost mare.)

RAM > 16 GB in 2 plăcute, pentru a rula în dual channel. (altfel pierzi cam 25-30% din performanta lui)

Ca placa video, fie nVidia GeForce RTX 2060 (plăcile normale folosite pentru jocuri și toate cele),

fie nVidia Quadro M2000M, una dintre placile speciale pentru proiectare, dar creste prețului laptopului considerabil.

Pentru Autocad 2D ar ajunge un RTX 2060 însă.

Și un SSD, preferabil în format M. 2 cu tehnologie NVMe, dar nu neapărat, și unul cu viteza decenta pe SATA e bun.
(NVMe e nevoie doar pentru editare video 4K).

| NLS a răspuns:

Și ar mai fi o problema.
Poți lua liniștita Asus, chiar atât de rele nu sunt,
Însă laptopurile pentru munca și proiectare, vin de la 4 branduri:
HP (seria ZBook, sau ProBook, sau mai vechile EliteBook ce nu se mai fabrica )

DELL (seria Precision, eventual Latitude. Latitude e destinata mediului business, însă nu are placi Quadro, nu e gândită special pentru proiectare.
Pentru Autocad 2D merg însă binișor, dacă procesorul se alege după cum am zis mai sus, și dacă au o placa video dedicata GeForce. Modelele ce vin doar cu video integrat de la Intel (UHD... ) nu sunt ce trebuie).

Lenovo (seria ThinkPad)

Fujitsu (seria Celsius Hxxx)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lenovo Legion 5, omen, g14, razer pro, helios 300

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa aibă un procesor de 6 ghz, minim 10 gb ram si ssd de 1 tb.

| DauuFlashh1 a răspuns:

Salut, la banii aia poți să-ți cumperi un sistem desktop cu tot cu periferice.