| Anonim0204 a întrebat:

Salut, am nevoie de ajutor urgent!
De 1 ora ma chinui sa butez un windows!

Deci am windows 8.1 pro momentan si vreau sa trec pe 10, am 10 cu licenta pe un stick USB, si nu stiu cum sa butez, cine ma ajuta rapid are funda! Am un ASUS X550C

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

1. Intrii pe continutul stick-ului din My Computer sau cu Explorer etc.
2. Pe radacina stick-ului trebuie sa gasesti un fisier executabil, gen "setup.exe" sau "winsetup.exe". Pornesti /deschzi acel fisier si urmaresti pasi pentru UPGRADE.
Nota:
Sa ai internetul conectat prin cablu, preferabil la un router sau modem cu IP automat!

| RAY a răspuns:

Uefi boot

| RAY a răspuns:

Descarci un windows 10-il faci pe un stik usb cu rufus apoi intri in bios acolo selectezi usb restart si incepe instalarea simplu Asus mai are fite asa ca il pui pe boot uefi daca nu vrea de pe csm sau faci un dvd cu nero cu win 10

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Daca nu ma insel eu daca ai imaginea de win 10 faci upgrade direct

https://www.microsoft.com/ro-ro/software-download/windows10

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Notă: Înainte de a instala Windows 10, asigurați-vă că PC-ul dvs. îndeplinește cerințele de sistem pentru Windows 10. De asemenea, vă recomandăm să accesați site-ul web al producătorului PC-ului dvs. pentru informații suplimentare despre driverele actualizate și despre compatibilitatea hardware-ului.

Selectați Descărcați instrumentul și selectați Executare. Trebuie să fiți administrator pentru a executa acest instrument.
Pe pagina Termeni licență, dacă acceptați termenii licenței, selectați Acceptați.
Pe pagina Ce anume doriți să faceți? selectați Faceți upgrade pe acest PC acum, apoi selectați Următorul.
După descărcare și instalare, acest instrument vă va ghida prin configurarea Windows 10, pe PC-ul dvs. Toate edițiile Windows 10 sunt disponibile, atunci când selectați Windows 10, cu excepția ediției Enterprise. Pentru mai multe informații despre ediția Enterprise, accesați Centrul de service pentru licențierea volumelor.

| gelu1970 a răspuns:

Intră in bios și dezactivează opțiunea Safe boot.
Instalează windows in uefi nu în legacy.
Baftă.

| andrefrancais a răspuns:

Intri in bios si setezi uefi sau legacy, depinde cum ai avut tu windows-ul instalat. Apoi, tot in bios cauti ceva cu,, Boot Menu'' si il pui pe enable, salvezi si iesi. Intri in boot menu prin tasta f12(asta e de obicei, dar la tine poate fi alta tasta) si selectezi stick-ul USB. Astepti maxim 2 minute si daca nu booteaza inseamna ca fie trebuie sa faci upgrade(intri in windows 8, click pe stick, si vezi setup.exe, dublu click pe el si ai inceput procesul de upgrade). Daca nu merge il lasi pe win 8.1, sau il duci la un expert.