| MilkshakeShake a întrebat:

Am doua probleme in una. Odata am fost la un xerox sa scot ceva de pe stick si sa vedeti surpriza. Tanti de acolo mi-a virusat stick-ul. Eu ca un micut geniu ce sunt, am citit cum sa il readuc la viata laughing. Nu de alta, dar nu mai aveam nimic pe el( eu stiind ca aveam acolo documente etc ). Asa ca am descarca Avira Antivirus, l-am instalat si ma incercat sa fac pe naiba in 4 sa imi refac stick-ul. Si surpriza. NU a mers!. Ok. acum apare a 2-a problema si anume, nu mai pot dezinstala Avira. Am facut si la asta pe naiba in 6 si nu il mai pot dezinstala. Daca dau sa il dezinstalez imi apare cum se sterge si brusc apare o chestie gen " sad Your pc have a problem bla bla " nu mai stiu exact ce scrie, si se reporneste. De cate ori fac asta de atatea ori se reporneste. Nu mai stiu cum sa il sterg pentru ca imi incurca zilele si imi distruge nervii. De fiecare data cand pornesc laptop-ul isi face Avira ceva update si daca un pic nu sunt atenta se reporneste. Ceva sfaturi rogu-va. Inafara de reinstalarea windows-ului. Multumesc pentru rabdare.

9 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Conținutul stick-ului îl poți reface cu Recuva de la Piriform (ăia care fac și CCleaner despre care a pomenit cineva pe-aici).
După descriere, mă tem că ți-e virusat și calculatorul. Caută o imagine iso de CD bootabil cu care să-l cureți, și abia pe urmă o să poți instala/dezinstala/reface tot ce vrei.

| al3xander a răspuns:

Pentru avira foloseste utilitara asta http://dl.antivir.de/down/windows/registrycleaner_en.zip ca sa stergi cheile din registri pentru el (o dezinstalare fortata).
virusii (sau viermii sau cum vrei sa le spui tu) care se copiaza pe cheita folosesc o metoda: isi copiaza executabilul si fisierul care contine comenzi de autoexecutare (autorun.inf). iti poti "vaccina" computerul (sa dezactivezi ca sa mai autoexecute comenzile din acele fisiere) si/sau stick-ul (sa creeze un fisier "autorun.inf" corupt care sa nu poata fi sters sau suprascris) cu programul asta http://www.pandasecurity.com/usa/homeusers/downloads/usbvaccine/
posibil sa ai si calculatorul infectat asa ca iti recomand sa faci o scanare cu urmatoarele utilitare:
http://www.bleepingcomputer.com/download/combofix/
http://www.kaspersky.com/antivirus-removal-tool?form=1 (il poti folosi si ca sa scanezi stick-ul de virusi)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca sa stergi un Antivirus intai trebuie sa-l dezactivezi. Mergi pe el in bara, click dreapta pe el, avast! shields control, disable permanently. Dupa, mergi in start, control panel, program, uninstall a program, doar un clic stanga pe antivirus dupa care uninstall. Apropo... cum ti-a dat voie un antivirus sa instalezi alt antivirus sau intri pe internet fara antivirus? Succes

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa inteleg ca avira este instalat in pc da?
Nu te lasa sa-l stergi deoarece este in uz imediat ce deschizi internetul.Isi face autoupdate si programul de dezinstalare nu il poate sterge pentru ca ...ruleaza. Ei bine, mergi in setari la avira si debifeaza autoupdate si chestia cu run la starup. Apoi mergi frumos pe google si descarca programul Geek.E un program de dezinstalare in forta.Cautiprogramul care vrei sa-l dezinstalezi, dai clcik dreapta pe el si apoi unnistal sau dezinstalare. Daca nu merge dezinstalat, dai click dreapta pe el si apoi force removal sai dezinstalare in forta. Cat despre stick-ul virussat il poti formata sa scapi de virusi dar iti sterge si tot ce ai pe el. Poti descarca malwarebbytes anti malware dar atentie, dupa ce il descarci, mergi la setari si si acolo la update debifezi. De asemeni rularea in startup si nu il lasi sa mearga on line.

| DevidALex a răspuns:

Buna,Dar sper ca ai incercat sa il dezinstalezi de la Add/Remove Program
Pai am auzit mai multe metode, Una ar fi, instaleaza programul asta www.ccleaner.com,eu l-am avut, si sterge avira cu el ( Stai linistita, asta se poate dezinstala, nu isi va face cuib in laptopul tau :P )
ALt program care poate dezinstala viermii astia care se lipesc scotch de Pc-uri, http://www.revouninstaller.com/revo_uninstaller_free_download.html

Si o varianta fara alte programe de instalat, si iti sugerez sa incerci cu asta prima data Dai pe : start/run/ cand ai intrat in run scrie msconfig/dai enter apoi alege startup tab uncheck ( nebifat ) Avir anti-vir click apply ( aplica )/ok restarteaza laptopul cand te intreaba. Acum depinde in ce limba e laptopul tau, Apply/Aplica :D Bafta!

| DevidALex a răspuns (pentru DevidALex):

Am uitat sa mentionez,dupa cum a spus cineva mai sus,Unele antivirusuri se deschid cand pornesti laptopul si raman ascunse in bara de jos in stanga, Si de aia nu te lasa sa il dezinstalezi fiindca e in uz, Cu task manager, poti sa ii dai end process, si apoi incearca sa il dezinstalezi de la Add/Remove Progam

| mihai69 a răspuns (pentru DevidALex):

Antivirusul NU poate fi oprit din Task Manager, va reporni automat imediat! Altfel, orice fraier poate scrie un virus care să stopeze programele AV care rulează și el să-și facă de cap... tongue

| DevidALex a răspuns (pentru mihai69):

Poate ca am gresit,eu asa tineam minte ca faceam,Nu mai am folosesc antivirusuri,decat pentru web,Oricum mersi pentru corectare. Apropo,cand apare un anti-virus nou, apare un virus nou, nu m-as mira daca as afla ca cei care fac anti-virusii, creeaza si virusii, altfel cum sa faci bani de urma lor big grin