| Anonimus12345678 a întrebat:

Hey tpu.am un fx 6100 cu 6 nuclee si vreau sa ii caut o placa de baza cu am3+ pana in 350 de lei si o placa video buna pana la pretul de 600 de lei(daca placa de baza are slot de 2.0 iar placa video are 3.0 inseamna ca nu sunt compatibile nu?)
Funda!

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Ba da. La sloturile PCI-e nu prea au probleme de compatibilitate. Poti sa pui orice placa video.

2 răspunsuri:
| Jipa95 a răspuns:

Daca placa de baza are slot PCI-e 2.0, iar placa video 3.0 nu inseamna ca nu sunt compatibile. Vor exista limitari ale placii video, dar asta numai de la placi video high end in sus. Oricum diferenta intre PCI-e 2.0 si 3.0 este infima.