| Ioanapop123451 a întrebat:

am windows 10 si am worldPad si am nevoie sa compun o compunere pe pagina aia doar ca trebuie de doua pagini si nu mi se deschide alta pagina. se tot duceee in jos si nu se mai termina cum pot sa deschid o pagina? Sus pe bara aia imi scrie doar " file,home, view" atat

Răspuns Câştigător
| LinxCont a răspuns:

Nu se pot vedea paginile in wordpad in modul editare. Singura solutie pentru a vedea paginile e: File-> Print-> Print preview si se pot vedea paginile, dar nu se pot edita. Pentru a trece din nou in modul editare se inchide Print preview apasand Close print preview.
De la Page Setup din meniul File se alege marimea hartiei A4, orientarea, marginile.

Din bara de sus dupa sagetile albastre Undo Redo apasand pe sageata in jos, se gaseste si se poate accesa Print preview. Daca se bifeaza, butonul Print preview se va afisa in bara de sus si va fi mai usor de accesat.

Daca nu suntem multumiti de functionalitatea mai redusa a editorului wordpad, putem instala un editor mai complex, cum ar fi cele de aici: http://www.thebalance.com/free-word-processors-1356338

1 răspuns:
| tpuuser999 a răspuns:

Daca vrei sa vezi rezultatul final, poti sa instalezi Word Viewer (poti doar vedea paginile cu el, daca vrei sa faci modificari, folosesti in continuare WordPad): https://www.microsoft.com/en-us/download/details.aspx?id=4

In caz ca o sa mai ai nevoie in viitor, poti sa instalezi alternativa gratuita la Word si Excel, OpenOffice sau LibreOffice: https://www.libreoffice.org/download/download/