| VladUtzel a întrebat:

Hey TPU!
As vrea sa stiu daca vreau sa cumpar o placa video :http://www.emag.ro/......EBXH2BBBM/
Acolo scrie DDR dar eu am SDRAM.Pot sa o pun pe placa de baza care e compatibila?
Dar am auzit ca sa iti mearga bine placa video trebuie sa ai de 4 ori mai multi Rami decat cati rami are placa video.
E adevarat?

2 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Nu este adevărat.Placa video are memoria și procesorul ei propriu, dar sunt adaptate special pentru procesare garfică.Cu cât memoria ram și procesorul plăcii video sunt mai rapide cu atât este mai bună, dar depinde de fsb-ul plăcii de bază slotul în care va fi montat și de procesorul plăcii de bază(cu cât mai rapid cu atât mai bine).Nu are sens de exemplu să pui o placă grafică de 1 gb la 256 biți dacă ai un procesor single core de 2-3 Gz, și un 2-3 gb ram în sistem, că placă video va rămâne latentă, atunci când este folosită la potențialnormal spre maxim, din cauza procesorului ce nu poate procesa cantitatea de infirmație venită de la toate componentele active ale sistemului.Succes

| Alyn1998 a răspuns:

Cineva te minte raaaauuuu...
deci in primul rand placa video si ramul nu au nimic in comun...
Dar sa lasam la o parte filozofia...
Iti vor trebui urmatoarele componente sa rulezi jocuri pe placa asta (ca ea nu are de-aface cu celelalte componente decat cu placa de baza la care trebuie sa fii atent ca trebuie sa aiba slot AGP sa suporte placa video) dar jocurile au de-aface cu toate componentele deci iti trebuie:
1-2 gb RAM (si mai mult nu strica)
Pentium 4 3-ghz->dual-core 2. 0ghz (si mai mult nu strica)
ca sa iti mearga jocurile facute pentru acea placa (jocuri pana in 2009)
Sper ca ti-am fost de ajutor.