| balu a întrebat:

azi mi-am luat un HDD Sata2, eu am acum in pc HDD cel vechi un MAxtor Sata1.Mufa de la Hdd cel nou se potrivesc dar nu il recunoaste. M-am uitat pe forumuri si am vazut ca trebuie jumper si trebuie acoperiti nu stiu ce pini.Eu as vrea sa ma ajutati in legatura cu asta, adica ce trebuie sa fac, daca ma duc sa cumpar ce sa cer, ce sa ii zic si eventual sa imi explicati mai detaliat. O sa dau funda la toate intrebarile mele celui care ma ajuta

5 răspunsuri:
| Play_8291 a răspuns:

Sal.Ai mai intrebat parca despre chestiunea asta. La unii le merg hardurile SATA2 pe conector de SATA1 iar unora, nu. Depinde de placa de baza. Se poate ca sa mearga SATA2 pe conector de SATA1 prin adaugarea unui jumper pe pinii 5 si 6, tin sa te anunt ca astfel hardul tau SATA 2 va lucra la performantele unui hard SATA1 adica in loc de 3 GB/s vei avea 1.5 GB/s. Sper ca ai inteles ceva din ce am scris :P Bafta! Apropo ce marca e hardul pe SATA2? La unele difera comfigurarea jumperului. Uite aici pentru un Western Digital: http://www.pcbuyerbeware.co.uk/SATA-II-Jumper-Config.gif

| Play_8291 a răspuns:

Jumperul arata asa : http://attachments.techguy.org/......mper-.jpg, http://www.advancetec.co.uk/acatalog/hard_drive_jumper_set_s.jpg si nu ii neaparat sa-l cumperi, poti sa ceri unul de la un prieten sau poate ca ai si tu in plus la dvdrw. Eu cel putin am acasa vreo 10 jumperi colectati de la placi de baza vechi sau unitati cdrw.

| balu explică:

Jumperu ala il cumpar de la un magazin de pc nu?

| balu explică:

Http://www.google.ro/......tp?/imgres
Asa arata Hdd meu.eu nu am locu aa cu 4 pini mai grosi