| balu a întrebat:

eu am un HARD MAXTOR SATA1 de 40 de gb in PC.Azi mi-am luat un HDD Western Digital Sata 2.Mufele se potrivesc dar nu recunoaste HARDU.Care ma poate ajuta ii dau la orice intrebare de-a mea fundahappy

2 răspunsuri:
| ταξιδιώτης a răspuns:

Primul hard e setat ca dispozitiv primar, urmatorul adaugat trebuie setat pe secundar schimba jumperii hdd pe pozitia secundar. Daca l-ai inlocuit cu celalalt lasi jumperii pe pozitia primar si facuta partitia.Pe hdd iti arata cum sa pozitionezi jumperii

| Play_8291 a răspuns:

Sal. In primul rand faza cu master si slave nu ii valabila la hardurile SATA, merge doar la ATA, in al doilea rand la unii le merg hardurile SATA2 pe conector de SATA1 iar unora, nu. Depinde de placa de baza. Si in ultimul rand, se poate ca sa mearga SATA2 pe conector de SATA1 prin adaugarea unui jumper pe ultimii 2 pini adica 5 si 6, tin sa te anunt ca astfel hardul tau SATA 2 va lucra la performantele unui hard SATA1 adica in loc de 3 GB/s vei avea 1.5 GB/s. Sper ca ai inteles ceva din ce am scris tongue Bafta!