| balu a întrebat:

ce e racirea pasiva si racirea activa la placa video. Cea mai buna explicatie funda.

Răspuns Câştigător
| GenetiX a răspuns:

Racirea pasiva este atunci cand procesorul grafic are aplicat pe el un radiator de aluminiu. Racire activa este atunci cand procesorul grafic are un radiator de aluminiu+ventilator.

4 răspunsuri:
| m5789932 a răspuns:

Racire pasiva: doar cooler
Racire activa: cooler+ventilator
ti-au dat colegii si imagini.

| Yuji a răspuns:

Racirea activa e cand suflii inlãuntru, sa se raceasca. Racirea pasiva e cand te doare'n c** de ea...

| basanau a răspuns:

Cooler-ul (ventilatorul) este racirea activa iar radiatorul este racirea pasiva.
Daca ai sa vezi in descrierea unei placi video - "racire pasiva" inseamna ca are doar radiator, in caz contrar sunt ambele (radiator+ventilator) prezente.