| anonim_4396 a întrebat:

Cum stiu daca am un virus trojan in pc?

Răspuns Câştigător
neluL
| neluL a răspuns:

În cazul în care calculatorul tau nu mai funcţioneaza asa cum ţi-ai dori asta nu înseamna neaparat ca sistemul a fost infectat. Cauzele pot fi multiple, iar virusii reprezinta doar una dintre ele.

Singurul mod în care poţi afla daca ai calculatorul infectat este verificarea lui în detaliu, folosind un program anti-virus actualizat sau un tool specializat, gen Malwarebytes Anti-Malware sau A-squared Free sau ComboFix sau Spybot - Search & Destroy sau Dr.Web CureIt! sau Hitman Pro, Spyware Doctor, Kaspersky Virus Removal Tool, etc.

4 răspunsuri:
| mostvaluable a răspuns:

Hei, in primul rand, daca vrei sa aflii daca ai un virus in calculator, trebuie intai sa scanezi cu un program specific. Descara Sality Killer si ruleaza-l, si lasa-l sa scaneze, pana iti apare logul cu informatiile finale.
Descarca apoi Malawarebytes si porneste scan-ul, o sa dureze aproximativ 30 de minute (daca scaneaza intreg hard-diskul). Il poti descarca de aici : http://www.malwarebytes.org - site-ul lor oficial, versiunea free.
Cu siguranta ai anumiti virusi, unii inofensivi, pentru ca majoritatea virusilor ii iei de pe anumite pagini de internet, fie ca vrei, fie ca nu vrei. Urmeaza pasii de mai sus si te asigur ca nu vei mai avea nicio problema cu computerul tau. O zi placuta.

| Valentin_Eduard_1998 a răspuns:

Downloadeaza un antivirus... avast daca ai calculatorul mai incet daca e mai performant ia-l AVG ultima versiune

| SidaN a răspuns:

Descarca malawarebytes este cel mai bun program de scanare