| anonim_4396 a întrebat:

Deci calculatorul meu se blocheaza in orice joc. Meniul de la joc merge perfect dar cand sa ma joc se blocheaza si trebuie sa-i dau restart.
Precizez ca am 2GB ram, Placa video Nvidia Geforce 8400 GS 512MB
Windows xp= Service pack 3
Deci care ar fi problema?
Va rog ajutor, fara jocuri simt ca nu am viata
Funda+vot

11 răspunsuri:
| virusake a răspuns:

Incearca diverse jocuri si vezi care merg si care nu.
Eventual, incarca sa cureti foarte bine pc-ul (poate fi ceva care se supraincalzeste), instaleaza o alta versiune a driverului, reinstaleaza windosul si ruleaza cateva programe de optimizare sau cateva pentru detectarea eventualelor probleme din sistem.

Pentru optimizare incearca TuneUP, orice varianta.

Iar pentru erori, pentru memorii cauta MemTest86+:
http://www.memtest.org/
Pentru placa furmark:
http://www.ozone3d.net/benchmarks/fur/
Iar pentru procesor, un teste de stres precum orthos sau prime95:
http://www.overclock.net/downloads/138142-orthos.html
http://files.extremeoverclocking.com/file.php?f=103

| CapitanuSemafor a răspuns:

Calculatorul tau nu duce, probabil. Ce procesor ai? si cati Mhz are RAM-ul?

| ROB3RT89 a răspuns:

Incearca sa-l optimizezi cu glary utilities sau tuneup utilities si apoi ia-ti game bostar si o sa ai performante mult mai bunewinking

| iChaz a răspuns:

Poate fi sursa, HDD, RAM, placa video. Incearca cu alta sursa, alta placuta RAM, si alta placa video. daca ai la indemana. Cel mai usor ar fi sa reinstalezi Windows, dar cred ca e degeaba. Totusi, updateaza drivererul placii video de pe site-ul nVidia.
Temperatura poate fi o cauza. Sunt multe necunoscute. Daca nu ai cum sa testezi componentele prin eliminare, recomand vizita unui service specializat pentru diagnosticare/constatare. Nu trebuie sa fie mai mult de 50 lei. Acolo il vor testa (cu tine de fata) sa vada care e problema.

Răspuns utilizator avertizat
| junioru_4096 a răspuns:

Incearca sa dai un update la drivere pentru placa video

| Serbanutzz a răspuns:

Am eu niste variante:
1 jocul este prea nou si calculatorul este sclab
2 jocurile solicita prea multe memorie

| mwentosana a răspuns:

Puneti windows 7 si dupa aia baga driverele pentru placa grafica.