| TotiImiSpunVaru a întrebat:

e gresit daca in c++ folosesc "float" si introduc un nr. intreg/natural? Acum stiu ca nr. rationale le includ si pe acestea, dar vreau sa fiu sigur. Deci?

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca lucrezi doar cu numere intregi foloseste int. Nu are nicio logica sa folosesti float si e posibil al anumite operatii gen comparatii, sa ai probleme daca nu le faci corect.

| CinevaNou a răspuns:

Nu e gresit. Dar daca stii ca o sa ai nevoie doar de numere intregi foloseste int.
floatul e putin mai special, mai exact cand incerci sa faci == intre 2 floaturi s-ar putea sa-ti zica ca nu-s egale, chiar daca tu ai folosit doar numere intregi in float si ti se pare ca sunt egale.