| ApoCYT a întrebat:

ma poate ajuta cineva va rog? Cand apas pe butonul de alimentare de la laptopul meu (Asus x54h) se aud sunetele cum s.ar deschide, dar ecranul este complet negru. Vreau sa mentionez ca am sters tot ce tine de placa video deoarece imi apareau linii verzi pe ecran si mi se blocau jocurile.Am vrut sa reinst. la loc driverele dar nu mai pot. Funda! Ms anticipat!

7 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

S-a dus placa video! De asta apareau liniile! Chestie clasica la laptopuri!

| halogen001 a răspuns:

Iti trebuie o butare in safe mode si de acolo instalezi driverele placii video.

| halogen001 a răspuns (pentru halogen001):

Se apasa F8 la pornire inainte de pornirea windows-ului. Daca apare un meniu e mai bun safe mode cu tot cu internet
Safe Mode with Networking
https://www.youtube.com/watch?v=mR2NkDjPQq4

| MskDesign a răspuns (pentru halogen001):

Esti sigur de ceea ce zici?

| halogen001 a răspuns (pentru MskDesign):

Uneori o butare in safe mode in cazul problemelor cu driverele, e cea mai buna solutie - in safe mode windows-ul incarca numai drivere de baza, asa cum e in timpul instalarii winsows-ului, deci va folosi pentru placa video un driver simlu dar eficient, vei putea lucra pe calculator si vei putea instala din nou driver pentru placa video si dupa un restart normal, placa video va merge cu driverul instalat. Daca nici asa nu merge, o solutie e reinstalarea windows-ului.

Din ce ai zis cu stergerea driverelor pentru placa video, inteleg ca la pornirea windowsului acesta nu mai gaseste driverele pentru placa video si o lasa nefunctionala.

| MskDesign a răspuns (pentru halogen001):

Nu am pus eu intrebarea si are probleme cu placa video, mai precis este dusa.

| ApoCYT explică:

Halogen001 eu cand apas pe butonul de alimentare ecranul ramane negru daŕ se aprind beculetele si se aude cum s.ar deschide.