| Michello a întrebat:

Vreau sa ii intreb pe utilizatori de Nikon DSLR si Panasonic FZ150 ce parare au despre ele? Si daca le recomanda. Ce puncte forte le gasesc si de asemenea puncte slabe. Vreau sa-mi iau unul dintre ele si nu sunt inca hotarat pe care sa-l aleg.

4 răspunsuri:
neluL
| neluL a răspuns:

Panasonic FZ150 e Bridge, nu este DSLR, face parte din alta categorie(sub DSLR)
Nikon DSLR ce model? Sunt enspe modele! Vorbind de doua categorii diferite (clasa bridge si clasa dslr) DSLR este peste Bridge.
APARATE FOTO DSLR (Digital Single Lens Reflex) este un aparat foto din clasa superioara avand aceasta denumire datorita modului de directionare a lumini,
Aceste camere sunt de dimensiuni mari, ele ofera o calitate foarte buna a imagini si una din caracteristicile care le diferentiaza de restul aparatelor este faptul ca lentilele la camerele DSLR se schimba in functie de necesitatile tale.

Aparatele foto „bridge" sunt cele care fac legatura între camerele compacte si cele profesionale. Acestea sunt mai voluminoase decât aparatele foto compacte si totusi sunt mai mici decat DSLR-uri si nici nu sunt asa de grele ca aceste. Cu un astfel de aparat obtii imagini mai bune decat cu o camera compacta, fara sa stii foarte multe despre fotografie. Nu trebuie decât sa setezi aparatul pe modul auto si sa apesi declansatorul.

| Michello explică (pentru neluL):

NeluL eu ma refream la cei care detin aceste aparate si ce parere au despre ele, le place nu le place. Ma asteptam la raspunsuri gen da DSLR e mai bun ca-i din categoria profesionala, iar cel de la Panasonic e bridge si este intre compacte si DSLR-uri, dar nu asta ma interesa pe mine! Toata teoria aia de sus care mi-ai scris-o tu o stiu deja! Eu vreau pareri de la cei care le folosesc! Vreau sa stiu cum li se par!

| neluL a răspuns (pentru Michello):

Ambele sunt bune! Si bridge-ul si dslr-ul. Dintre toate prefer Nikon D7000 sau D5100. Are multe optiuni, multe moduri presetate (nu mai ai nevoie de photoshop):
Moduri presetate

Portret, Peisaj, Copil, Sport, Prim-plan, Portret de noapte, Peisaj de noapte, Petrecere/interior, Plaja/zapada, Asfintit, Înserare/zori, Portret animal de casa, Lumanari, Inflorire, Culori de toamna, Alimente, Silueta, Scene luminoase si Scene intunecate

| Michello explică:

( Nikon DSLR D3100 si D5100)